logotype

Prihláste sa

Popretŕhaná kariéra večnej rebelky | Hudba

Spev Evy Olmerovej pripomínal v jej najlepších chvíľach džezové bohyne. V tých horších etapách do jej života  vstupovali politické zákazy, alkohol i kriminálne delikty. Hoci predčasne odišla trochu v zabudnutí, nepochybne patrí k zlatým vokálnym klenotom niekdajšieho Československa.

Speváčka netradičných kvalít a večná provokatérka, ktorej osud pripomínal jazdu na šialenej prekážkovej dráhe, nemala počas svojho života dosť šťastia na plynulú kariéru. Tá bola totiž prerušovaná rôznymi zákazmi činnosti na politickom základe - jej starý otec Alexander Olmer pracoval v priebehu druhej svetovej vojny pre prezidenta Edvarda Beneša a strýko Otmar Kučera velil 313. peruti kráľovského letectva – a ona na nich odmietala už v päťdesiatych rokoch aj napriek nátlaku Štátnej bezpečnosti donášať.

FOTO - ARCHÍV ČTK

Od šansónu cez filmovú pieseň až po džez

Neskôr sa však u nej pridružili kriminálne delikty, občasné väzenie, nešťastné manželstvá, alkoholické excesy a výtržnosti, ktoré vždy priniesli nejaký dištanc. Napriek popretŕhanému umeleckému putovaniu nachádzame u Evy Olmerovej (21. január 1934 – 10. august 1993) dlhotrvajúce a výrazné záblesky, vďaka ktorým zostala vzrušujúco nezabudnuteľná.

K nedožitým osemdesiatinám teraz vychádza selektovaná  zbierka jej pozostalosti v podobe 60 piesní na troch cédečkách  s názvom Já hledám štěstí (Supraphon). Predstavuje ju nielen ako džezovú speváčku, za ktorú je všeobecne a najviac považovaná, ale tiež ako osobnosť s oveľa širším a pestrejším repertoárom aj výrazovým registrom pri zachovaní osobitosti ponímania  hudobného materiálu.

Jej nádherný alt s veľkým rozsahom a širokým nádychom, nenapodobiteľne premenlivé slobodné frázovanie – to všetko si môžeme vychutnať v prezentovanej, nie veľmi chronologicky usporiadanej kolekcii, siahajúcej od šansónu cez filmovú pieseň až po džezové „trampolíny“.

Džezové štandardy, gospely aj country

Prvý disk obsahuje pomerne exkluzívne country a gospelové záležitosti až po jej prekvapujúcu lásku – trampské pesničky. Tie nahrala s klasikmi tohto žánru, ako boli skupiny Settleri alebo Country Beat  Jiřího Brabce, či ďalšie štúdiové skupiny. Bol to aj čas spolupráce s textárom a divadelníkom Jiřím Grossmanom, z ktorej vznikol jeden z jej najväčších hitov Čekej tiše.

Druhý diel kompletu predstavuje Olmerovú asi v najznámejšej podobe – ako speváčku džezových štandardov v angličtine aj češtine. Viacej jej sluší modernejší kabát – s kvartetom S+H  Q Karla Velebného alebo Jazzovým orchestrom Českého rozhlasu. Piesne s kapelami tradičného džezu, žiaľ, nie sú až také zaujímavé, i keď do mozaiky jej obrazu určite patria.

Hity aj rarity

Záverečná tretina trojalbumu prináša rarity ako duet s Jiřím Suchým v titulnej melódii z filmu Muž a žena alebo slávne „hitové“ záležitosti Černá kára a Blues železničního mostu na texty Josefa Kainara (textoval aj slávny album Flamenga s Vladimírom Mišíkom Kuře v hodinkách).

Nechýbajú ani česká verzia šansónu  Non, je ne regrette rien od Edith Piaf alebo jedenásťminútový kúsok z pera dvojice Suchý/Šlitr  Můj pes. Finále tvorí nádherná pesnička, ktorá dala názov celému kompletu a pochádza z filmu Lásky medzi kapkami deště.

Je dobré si na takúto výnimočnú speváčku spomenúť, lebo patrí medzi zlaté vokálne klenoty niekdajšieho Československa a odišla v zabudnutí.

Od skvelých hĺbok až po nečakané výšky

Rešpektovaný český muzikológ Leo Jehne spomínal na jej hlas takto: „Krásny už v tej vyrovnanosti svojho jadra aj obalu, farby, zvučnosti aj mierne dekadentného nádychu / divokého vzduchu. Mala skvelé hĺbky, od ktorých sa odvíjali vyrovnané tóny až do výšok, o ktorých by si bol človek myslel, že ich hlas takého témbru nemôže nikdy zdolať. Jej hlas sa vlnil ako u najväčších bohýň džezového spevu, niekedy až tremolovo vzrušene, inokedy zasa plynul nádherne pokojne.“

Jej neľahký osud tak trocha mapuje projekt nezávislej spoločnosti NaDřeň v pražskom Divadle v Dlouhé: Nezemřela jsem... ze života Evy Olmerové  a podľa posledných informácií sa bude realizovať myšlienka na film, ktorý chcel točiť režisér Jan Hřebejk v hlavnej úlohe so Zuzanou Stivínovou už pred desiatimi rokmi. Štěpán Hulík, scenárista cenami ovenčeného filmu Hořící keř, už píše scenár pre režiséra Martina Krejčího, ktorý chce film realizovať v roku 2016.

Prečítaj si pôvodný článok  http://s.sme.sk/r-rss/7089466/kultura.sme.sk/popretrhana-kariera-vecnej-rebelky.html

zlom-strany

Princ William a Kate na návšteve diamantového mesta v Severnej Amerike

Novomanželia, ich kráľovské výsosti, vojvoda a vojvodkyňa z Cambridgeu, od 30. júna do 8. júla počas svojej cesty po Kanade navštívili osem miest.

Zatiaľ, čo princ William navštívil Kanadu už dvakrát, pre jej kráľovskú výsosť to bude premiéra.

Yellowknife sa nachádza len 512 km na juh od Severného polárneho kruhu a je domovom pre takmer 20 000 ľudí a zároveň je hlavným mestom kanadských Severozápadných teritórií. Diamanty boli objavené v Severozápadných teritóriách na začiatku 90. rokov 20. storočia. Dnes sa ťažia diamanty troch bania...

Čítať ďalej...

V Nemecku odhalili podpaľača, má iba trinásť rokov

Pri požiari v Hamburgu zahynula žena a jej dve deti. Chlapec - podpaľač je členom mladých mestských požiarnikov.

BERLÍN. Nemecká polícia v piatok večer zatkla 13-ročného chlapca, ktorý v stredu podpálil azylový dom v Hamburgu.

V požiari zahynula 33-ročná žena z Pakistanu a jej dve deti vo veku šesť a sedem rokov, 27 obyvateľov domu utrpelo zranenia, informovala agentúra Associated Press.

Hovorca polície Andreas Schöpflin povedal, že chlapca, ktorý je členom mladých mestských požiarnikov, identif

Čítať ďalej...

Ako má vyzerať zásnubný prsteň

Ako sme už viackrát spomínali, výber toho správneho zásnubného prsteňa môže byť náročný. Ako prvé sa oboznámte s terminológiou, ktorú používajú predajcovia, aby opísali rôzne vlastnosti prsteňa.

Okrúhla časť prsteňa je vyrobená z drahých kovov ako zlato, striebro alebo platina. Farba záleží len na Vás. Zlato môže byť v prirodzenejšej žltej farbe alebo v...

Čítať ďalej...