logotype

Prihláste sa

Nájdite rovnováhu s bosu | Zdravie a štíhla línia

Balančné cvičebné podložky nie sú žiadnou hračkou, no zábava je s nimi zaručená. A čo je ešte lepšie, sú naozaj účinné.

Čo je to?

História cvičebného nástroja v tvare pružnej zrezanej bubliny nie je veľmi dlhá. Bosu uzrelo svetlo sveta v Amerike na prelome tisícročí. Do našich zemepisných šírok sa dostalo zhruba pred desiatimi rokmi, no za ten čas sa stalo obľúbenou výzbrojou väčšiny fitnescentier.

Názov pomôcky vznikol skrátením anglického výrazu „both sides up“, teda obe strany nahor. Znamená to, že podložka sa dá používať v rôznych polohách – bublina môže byť navrchu, ale aj obrátená smerom k zemi.

Tajomstvo podložky spočíva v jej nestabilite. „Kľuky, drepy, skoky či jogové zostavy môžeme síce vykonávať bez akejkoľvek pomôcky, ale na nestabilnej základni telo musí zapojiť aj skryté vnútorné svalstvo, ktoré pri iných cvičeniach vôbec nevyužíva,“ vysvetľuje fitnes inštruktorka Linda Horváthová. 

Pri balansovaní sa treba koncentrovať, svaly sú neustále napnuté a prinútené k lepšej koordinácii -  inak príde na rad strata rovnováhy a pád.

Aké sú výhody podložky?

  1. Pravidelným cvičením sa svaly stanú funkčnejšími a pružnejšími, zlepší sa stabilita a koordinácia pohybu, spevnia sa šľachy a väzivá.
  2. Bosu je skvelou pomôckou na posilnenie centrálnej časti tela. Výsledkom je lepšie držanie postavy, prevencia bolestí chrbtice, ale napríklad aj spevnenie panvového dna.
  3. Podložku ocenia aj dámy, ktoré si chcú vyformovať boky, zadok či stehná, prípadne chcú zhodiť zopár kilogramov.
  4. Kľuky alebo drepy sú samy osebe pomerne nudné. Ak ich však robíte na nestabilnej podložke a navyše v spoločnosti ďalších snaživcov, cvičenie sa zvyčajne nezaobíde bez všeobecnej veselosti. Bosu premení akékoľvek rutinné cvičenie na zábavu a vy na kurze zotrváte oveľa dlhšie.
  5. Cvičenie je šetrnejšie ku kĺbom. Končatiny dopadajú namiesto na zem na mäkkú bublinu, organizmus teda nie je vystavený neustálym nárazom.
  6. Tréning je efektívnejší, pretože na cviky treba väčšiu námahu. Na druhej strane, správnym použitím podložky sa dajú mnohé cviky uľahčiť.

Pre koho je cvičenie vhodné?

Bosu bolo pôvodne vyvinuté ako rehabilitačná pomôcka, no využitie má omnoho širšie. „Väčšina fitnes trénerov oceňuje najmä univerzálnosť podložiek. Hodia sa pre všetky vekové kategórie od detí až po seniorov, dajú sa kondične prispôsobiť začiatočníkom aj pokročilým,“ hovorí trénerka Linda. 

Bosu obľubujú dámy, ktoré si chcú zlepšiť postavu, ale aj profesionálni futbalisti, hokejisti či atléti.  „Rôznorodé je aj jej použitie. Podložka sa dá využiť pri silových tréningoch aj na uvoľnenie svalov a kĺbov napríklad pri rehabilitácii,“ vymenúva výhody inštruktorka. 

„Cvičenia môžu byť statické, to znamená, že stačí na podložke zotrvať v určitej polohe a svalstvo si posilňujeme len vďaka snahe udržať rovnováhu.

Dynamickým cvičením si zasa zlepšíme kondíciu a zhodíme zopár kilogramov,“ dodáva. Nástroj možno používať samostatne, ale aj v kombinácii s inými pomôckami, napríklad činkami, fitloptami alebo švihadlom.

Podložka je zvlášť vhodná pred lyžovačkou – kropaje potu počas tréningu nám zabezpečia menšie riziko pádu... a ak by sa predsa len prihodila nejaká nehoda, vstaneme zo snehu ako srnky.

Tipy pre začiatočníkov

  • S balančnou podložkou sa dá cvičiť aj doma, no aspoň na začiatku je dobré, ak vám pohyby predvedie kvalifikovaný inštruktor. Nesprávne vykonanie cvikov môže mať nepríjemné následky najmä v oblasti členkov.
  • Aby sme sa vyhli natiahnutiu šliach či vyvrtnutiu členkov, na bosu treba vždy našľapovať na celé chodidlo.
  • Medzi časté technické chyby patrí aj zhrbená chrbtica a uvoľnené brucho, prípadne príliš rýchle vykonanie cvikov.
  • Nepreberné množstvo cvičení nájdete na YouTube - a to nielen v angličtine, ale aj v češtine a slovenčine.
  • Pred samotným tréningom nezabudnite na zahrievacie cvičenie.
  • Aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá, cvičenie nie je vôbec jednoduché, preto rátajte s tým, že sa poriadne zapotíte. Najmä začiatočníci by mali postupovať pomaly, no aj tak sa zrejme nevyhnú bolesti lýtok a ďalších svalových partií, o ktorých dovtedy ani len netušili.
  • Pri aeróbnej aktivite je vhodná pevná obuv, pomalšie cvičenia je lepšie vykonávať naboso. Chodidlo tak lepšie kopíruje povrch pologule a využije všetky drobné svaly.
  • Výšku a mäkkosť podložky možno meniť. Čím je mäkkšia, tým je náročnejšie udržať stabilitu.

Na zoznámenie sa

Postavte sa celými chodidlami na vrchol pologule a snažte sa udržať rovnováhu. Skúste predpažiť, urobiť „lastovičku“ alebo mierne poskočiť.

Pre pekné stehná

Podložku položíme pred seba, ruky dáme vbok. Robíme rytmické výpady na mäkkú bublinu, striedame pravú a ľavú nohu.

Pre pekné prsia a ramená

Podložku položíme plochou stranou nahor. Oprieme sa o ňu vystretými dlaňami a robíme kľuky. Lakte vytáčame od tela, ramená tvoria s trupom pravý uhol.

Pre pevný zadoček a stehná

Postavíme sa doprostred bubliny, ruky predpažíme. Opatrne urobíme podrep, až do polohy, ako keby sme si chceli sadnúť. Zotrváme v najťažšom bode a pomaly sa dvíhame do vzpriamenej polohy. Zopakujeme 8 až 16-krát.

Pre ploché bruško

Ľahneme si na bosu bruchom nahor, zadoček máme umiestnený na vrchole podložky. Nohy sú vystreté a ruky vzpažené, aby bolo telo rovnobežné so zemou. Všetky končatiny dvíhame ako pri sklápačke a pomaly sa vraciame do východiskovej polohy.

Prečítaj si pôvodný článok  http://s.sme.sk/r-rss/7071080/zena.sme.sk/najdite-rovnovahu-s-bosu.html

zlom-strany

Nárast ťažby diamantov v Angole

Angola je dôkazom toho, že aj malá krajina môže profitovať na základnom vzťahu ekonomiky , za pôsobení ponuky a dopytu. Očakáva sa, že kapitálové výdavky v banskom priemysle Angoly prudko vzrastú z 380 mil. dolárov v roku 2010 na približne 1,33 miliardy amerických dolárov v rokoch 2011 až 2015. Angolské je ťažobné spoločnosti - Endiama, Alrosa a Od

Čítať ďalej...

Čo s deťmi na Deň detí 1. júna

Je jeden deň v roku, keď majú sviatok deti. Deti sú najcennejšie a najmilšie, čo v živote máme. Dieťa je aj najväčšia zodpovednosť v živote.

Rodičia sa snažia pre svoje deti urobiť prvé aj posledné. Učia ich hodnotám v živote. No niekedy, ako sa vraví v jednom krásnom citáte: "Aj keď sa snažíme, aby sme naše deti naučili všetko o živote, učia naše deti nás, o čom je život." /Angela Schwindt/ Postarať sa o správny vývoj svojho dieťaťa, naučiť ho pozitívne myslieť a zvládať životné prekážky je celoživot...

Čítať ďalej...

10 nápadov ako sa zasnúbiť na Valentína

Ženu nemôžete požiadať o ruku v lepší deň ako je Valentín. Ktorý deň môže byť lepší pre túto po otázku ako práve medzinárodný deň zaľúbených? Prinášame nápady pre inšpiráciu ako túto výnimočnú chvíľu uroviť ešte viac romantickou. Prečítajte si ich a premyslite si, čo sa vlastne k vašej polovičke najviac hodí. Možno vás napadne ešte niečo špeciálnejšie, ako je v tomto článku.

 Dajte vedieť aj ostatným o tomto článku - stačí jedno kliknutie ...

Čítať ďalej...