logotype

Prihláste sa

Elizabeth Blackwellová promovala ako prvá lekárka v USA pred 165 rokmi | Osobnosti

Prvou lekárkou v Spojených štátoch amerických sa pred 165 rokmi stala Elizabeth Blackwellová, ktorá slávnostne promovala 23. januára 1849 v americkom meste Geneve.

Elizabeth Blackwellová sa narodila v roku 1821 vo Veľkej Británii v početnej rodine, ktorá sa v roku 1832 presťahovala do USA. Nadané, vzdelané a šikovné dievča, túžiace stať sa lekárkou, si vyučovaním zarábala peniaze na splnenie svojho sna.

Jej túžbu po tomto povolaní upevnilo aj úmrtie blízkej priateľky, ktorá ťažko niesla prítomnosť lekárov počas svojej choroby.

Lekári? Len muži

Elizabeth Blackwellová si zariadila, že vyučovala v lekárskej rodine, kde mohla využívať odbornú knižnicu, získať medicínske zručnosti a učiť sa latinčinu a gréčtinu. Hoci poslala žiadosť na každú významnejšiu školu pre budúcich lekárov, nikde nechceli prijať na štúdium dievča.

Zastávať lekársku profesiu v tom čase mohli iba muži. Jej žiadosť o prijatie na Geneva Medical College, malé vzdelávacie stredisko, založené v roku 1835 so 150 poslucháčmi, podporili študenti ako žart. Domnievali sa, že ide o jeden zo vzájomných doberaní súperiacej školy, prijatie odsúhlasili a na všetko zabudli.

O niekoľko dní sa v posluchárni objavila žena. Zdesenie bolo obrovské. Hoci si získala niekoľko priateľov, stala sa vydedencom a často ju pri demonštrovaní niektorých ochorení nepustili do posluchárne. Elizabeth Blackwellová začala študovať v roku 1847.

Najlepšia poslucháčka ročníka

Štúdium pozostávalo z dvoch 16-týždňových semestrov. Ťažkosti na začiatku vyvážil triumf, keď ju na promócii v presbyteriánskom kostole vyhlásili za najlepšiu poslucháčku ročníka. Jej promócia 23. januára 1849 vyvolala mnohé reakcie v americkej i zahraničnej tlači. Boli neutrálne alebo pozitívne, no našla sa i taká, v ktorej autor žiadal, aby univerzity nenasledovali príklad genevskej školy.

Už ako lekárka chcela Elizabeth Blackwellová pokračovať v štúdiu v Európe. Aj tu sa však prejavili predsudky a v malej nemocnici vo francúzskom Paríži sa dostala na roveň mladých vidiečaniek, budúcich pôrodných asistentiek. Ani po návrate do USA sa nenašiel nik, kto by sa zveril do jej rúk.

Pomoc najchudobnejším

Zamerala sa preto na pomoc najchudobnejším vo vlastnej ošetrovni. Praxou získala také vedomosti, že mnohí lekári si ju žiadali na konzultácie. Orientovala sa na prípravu ošetrovateľského personálu a vzdelávanie žien. Vydala niekoľko príručiek pre ženy a dievčatá.

Počas americkej občianskej vojny (vojny Severu proti Juhu v rokoch 18611865) pomáhala organizovať výber a vzdelávanie zdravotných sestier pôsobiacich medzi vojakmi. Po založení školy pre ženy - lekárky v roku 1868 v americkom New Yorku odcestovala do Veľkej Británie, kde spolupracovala so Spoločnosťou pre národné zdravie a založila ďalšiu školu medicíny pre ženy.

Po 26 rokoch od promócie sa stala profesorkou gynekológie na Londýnskej škole detskej medicíny. Elizabeth Blackwellová odišla do penzie v roku 1877. Zomrela v roku 1910 v britskom Hastingse vo veku úctyhodných 89 rokov.

Prečítaj si pôvodný článok  http://s.sme.sk/r-rss/7077727/zena.sme.sk/elizabeth-blackwellova-promovala-ako-prva-lekarka-v-usa-pred-165-rokmi.html

zlom-strany

Princ William a Kate na návšteve diamantového mesta v Severnej Amerike

Novomanželia, ich kráľovské výsosti, vojvoda a vojvodkyňa z Cambridgeu, od 30. júna do 8. júla počas svojej cesty po Kanade navštívili osem miest.

Zatiaľ, čo princ William navštívil Kanadu už dvakrát, pre jej kráľovskú výsosť to bude premiéra.

Yellowknife sa nachádza len 512 km na juh od Severného polárneho kruhu a je domovom pre takmer 20 000 ľudí a zároveň je hlavným mestom kanadských Severozápadných teritórií. Diamanty boli objavené v Severozápadných teritóriách na začiatku 90. rokov 20. storočia. Dnes sa ťažia diamanty troch bania...

Čítať ďalej...

Čo s deťmi na Deň detí 1. júna

Je jeden deň v roku, keď majú sviatok deti. Deti sú najcennejšie a najmilšie, čo v živote máme. Dieťa je aj najväčšia zodpovednosť v živote.

Rodičia sa snažia pre svoje deti urobiť prvé aj posledné. Učia ich hodnotám v živote. No niekedy, ako sa vraví v jednom krásnom citáte: "Aj keď sa snažíme, aby sme naše deti naučili všetko o živote, učia naše deti nás, o čom je život." /Angela Schwindt/ Postarať sa o správny vývoj svojho dieťaťa, naučiť ho pozitívne myslieť a zvládať životné prekážky je celoživot...

Čítať ďalej...

8 spôsobov ako rozhýbať chlapa k zásnubám

 

Ste žena, ktorá vie, čo chce. Chcete mať rodinný život a manžela. Nachádzate sa ale niekde v strede. Túžite po svadbe a novom živote, kde budete s manželom tvoriť legálnu dvojicu a ostatní na vás budú pozerať nielen ako na "frajerku s frajerom", ale ako na manželov. Vyrástli ste už z puberty a už je čas urobiť ten ďalší významný životný krok. Má to ale malý háčik. Váš partner sa nemá do požiadania o ruku. Máte chlapa, ktorého je treba potlačiť? Potrebuje šťuchanec? Potrebuje os...

Čítať ďalej...