logotype

Prihláste sa

Bielkovinové chudnutie | Zdravie a štíhla línia

Počuli ste už o spôsobe redukcie nadbytočných kilogramov, základom ktorého je príjem potravín a jedál so zvýšeným obsahom bielkovín, teda proteínov?

Bielkoviny v strave

Prijímať ich môžete v potravinách rastlinného alebo živočíšneho pôvodu. Najvyšší podiel bielkovín obsahujú mliečne výrobky, strukoviny a vajíčka. Ďalším ich známym zdrojom je mäso. Rybky, hovädzie, bravčové, ale aj hydinové a morčacie mäso. Pri kúpe spracovaných mäsových výrobkoch  sa však nezabudnite zamerať na tie s vysokým obsahom skutočného mäsa. Zvýšený príjem všetkých týchto potravín je podstatou diéty pochádzajúcej a koncipovanej na Hardvardskej univerzite v USA.

Diéta sa nazýva aj hyperproteínová alebo ketogénna. Prvý názov napovedá o podstate celej diéty. Tou je príjem jedál so zvýšeným obsahom bielkovín počas celého jej trvania. Slovo „ketogénna“ označuje princíp straty nadbytočných kilogramov.

Dietovať môžete dvojako

Diétovať je možné dvomi spôsobmi. Náhradou pravej varenej stravy instantnými jedlami s vysokým obsahom proteínov alebo kontrolovaním svojho denného príjmu sacharidov, ktoré sú častokrát označované v súvislosti s potravinami aj ako uhľohydráty, a ich nahrádzaním pravými potravinami bohatými na bielkoviny.

Špecializované spoločnosti ponúkanú širokú škálu práškových jedál, ktorými sa môžete pomaly prejesť až k svojmu cieľu. Tvrdia. Na trhu sú sladké koktejly, polievky, ale aj tuhé jedlá ako cestoviny alebo omelety. Základom tejto diéty je jesť 4 – 5 ráz do dňa a striedanie sladkých a slaných jedál pomedzi ktoré si môžete dopriať šaláty z vopred určenej zeleniny. Na prípravu jedál potrebujete malú nádobku s vodou, v ktorej prášok rozmiešate. V konečnom dôsledku ide však o finančne náročnejšiu záležitosť.

Druhý spôsob vynecháva umelé práškové jedlá. Prvé dva dni je naordinovaná úplná hladovka, tá je však dobrovoľná. Po nej začína fáza zameraná na počítanie príjmu sacharidov. Denný príjem by sa mal pohybovať do 50 g. Najbohatšie na sacharidy sú z potravín zemiaky, chlieb, cestoviny, kandizované ovocie a tropické ovocie. Pre lepšiu predstavu, 100 g zemiakov obsahuje 17 g uhľohydrátov. Diéta si vyžaduje odhodlanie a pevnú vôľu. Trvá niekoľko mesiacov a počas nej jedlá s vysokým obsahom uhľohydrátov nahradzujete „vysokobielkovinovými“. Tie zasýtia a zároveň dopomôžu k tvorbe dôležitých ketogénnych látok. Aj preto sa využíva označenie „ketogénna diéta“.

Nezabudnite sa poradiť

U niekoho skôr, u niekoho neskôr nastane bod, kedy sa kilá začnú strácať. Dôležité je, aby ste chudli správne. Najprv by ste mali vyhľadať odborníka, s ktorým prekonzultujete, či ste na hyperproteínovú diétu vhodným kandidátom. Lekár a autor novej knihy Návod na prežitie pre ženyIgor Bukovský z Ambulancie klinickej výživy sa s hyperproteínovou diétou nestotožňuje. „Ak denný príjem bielkovín vysoko a dlhodobo prekračuje dennú odporúčanú dávku, vo väčšej alebo menšej miere to zvyšuje riziko a progresiu osteoporózy, rakoviny hrubého čreva a prsníka, zaťažuje to obličky, a tiež, čo iste mnohé dámy nepoteší, urýchľuje starnutie.“

Súčasná odporúčaná denná dávka bielkovín z pravých potravín je v priemere 0,8 až 1,2 g na kilogram hmotnosti človeka. Pre športovcov sa odporúčané denné dávky zdvojnásobujú. Instantné práškové náhrady nie sú podľa odborníka na zdravú výživu Bukovského vhodné už vôbec. „Zdravý rozum spochybňuje predstavu, že je možné, ba vhodné starať sa o svoje zdravie tým, že človek skonzumuje technologicky spracované deriváty prirodzených potravín. Komu to však nevadí, ide touto nezmyselnou skratkou.“

V práškových náhradách sa častokrát využíva sladidlo aspartám (E 951). Práve ten je podľa rôznych inštitúcií spornou zložkou potravín a jedál. Je takmer 200-krát sladší ako trstinový cukor. V Európskej Únii je jeho používanie dovolené na základe rozhodnutia Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín. 

Ak si idete za snom štíhlej a vyšportovanej postavy, bielkovinové doplnky sú vítané. „Suplementy ako proteínový prášok s ochutením klientom odporúčam. Treba si však uvedomiť, že príjem bielkovín by mal byť rôznorodý, či už z mäsa, vajíčok tvarohu a podobne. Proteínové nápoje však výborne doplnia zdroj bielkovín. Ideálny je srvátkový proteín s hydrolizovanou srvátkou s nízkym množstvom tukov a cukrov,“ približuje využitie proteínových doplnkov vo svete športu Michael Achberger, profesionálny osobný tréner z Body energy clubu. „Pri bielkovinovej diéte sa môžu pre zvýšenie regenerácie tela vynechávať kardio tréningy. Diéta tiež spôsobuje dočasnú slabosť a nesústredenosť, preto sa odporúča trénovať so sparing partnerov alebo pod dohľadom osobného trénera,“ dodáva.

Ako diéta pôsobí

„Pred touto som vyskúšala asi všetky diéty, ktoré existujú. Potom mi známa povedala o bielkovinovej diéte a vybrala som si práškovú. Je to pre mňa pohodlnejšie,“ hovorí Jana, matka trojročnej Sofie, ktorá sa popri materskej dovolenke a udržiavaní domácnosti venuje aj rozbehnutiu vlastného podnikania. „Zvláštne je, že som od začiatku diéty nemala pocit hladu a nechýbali mi ani sladkosti. Skôr po mesiaci som bola všetkého akási prejedená a potrebovala som aj reálne jedlo. Musím však povedať, že mi na diéte veľmi vyhovuje to, že si drink alebo polievku môžem zarobiť hocikde. Zeleninový šalát si pripravujem na daný deň doma a majú ho v ponuke aj v každej reštaurácii. Za niečo vyše dvoch mesiacov som zhodila 17 kíl,“ dodáva Jana.

Veronika, účtovníčka v súkromnej spoločnosti tiež nahradila klasické jedlá bielkovinovými. Nie však práškovými. „Na začiatok sa odporúča krátka hladovka. Deň alebo dva. Boli to veľmi dlhé dva dni. Pre mňa určite. Nikdy by som nepovedala, že také niečo vydržím. Potom som si vyhľadala tabuľky s hodnotami sacharidov v potravinách a všetko čo zjem, si rátam a chodievam cvičiť. Na začiatku som mala chuť s tým seknúť, ale teraz som v tom už ako doma. Jedlá do práce na niekoľko dní si varím dopredu doma. Som rada, že som si zvolila túto diétu. V lete sa budem vydávať a dovtedy chcem schudnúť 20 kíl. Zatiaľ som po takmer dvoch mesiacoch ľahšia o necelých 7 kíl. Takže to ide. A hlavne zdravo!“

Prečítaj si pôvodný článok  http://s.sme.sk/r-rss/7089266/zena.sme.sk/bielkovinove-chudnutie.html

zlom-strany

Popretŕhaná kariéra večnej rebelky | Hudba

Spev Evy Olmerovej pripomínal v jej najlepších chvíľach džezové bohyne. V tých horších etapách do jej života  vstupovali politické zákazy, alkohol i kriminálne delikty. Hoci predčasne odišla trochu v zabudnutí, nepochybne patrí k zlatým vokálnym klenotom niekdajšieho Československa.

Speváčka netradičných kvalít a večná provokatérka, ktorej osud pripomínal jazdu na šialenej prekážkovej dráhe, nemala počas svojho života dosť šťastia na plynulú kariéru. Tá bola totiž prerušovaná rôznymi zákazmi činn

Čítať ďalej...

Čo s deťmi na Deň detí 1. júna

Je jeden deň v roku, keď majú sviatok deti. Deti sú najcennejšie a najmilšie, čo v živote máme. Dieťa je aj najväčšia zodpovednosť v živote.

Rodičia sa snažia pre svoje deti urobiť prvé aj posledné. Učia ich hodnotám v živote. No niekedy, ako sa vraví v jednom krásnom citáte: "Aj keď sa snažíme, aby sme naše deti naučili všetko o živote, učia naše deti nás, o čom je život." /Angela Schwindt/ Postarať sa o správny vývoj svojho dieťaťa, naučiť ho pozitívne myslieť a zvládať životné prekážky je celoživot...

Čítať ďalej...

8 spôsobov ako rozhýbať chlapa k zásnubám

 

Ste žena, ktorá vie, čo chce. Chcete mať rodinný život a manžela. Nachádzate sa ale niekde v strede. Túžite po svadbe a novom živote, kde budete s manželom tvoriť legálnu dvojicu a ostatní na vás budú pozerať nielen ako na "frajerku s frajerom", ale ako na manželov. Vyrástli ste už z puberty a už je čas urobiť ten ďalší významný životný krok. Má to ale malý háčik. Váš partner sa nemá do požiadania o ruku. Máte chlapa, ktorého je treba potlačiť? Potrebuje šťuchanec? Potrebuje os...

Čítať ďalej...