logotype

Prihláste sa

Alergia na šperky - 1. časť

Hlavnou príčinou týchto alergií je obsah niklu prítomného v zlatých a strieborných šperkoch. Čisté zlato a striebro sú príliš mäkké na to, aby ich človek vedel spracovať do akejkoľvek formy, preto zlatníci primiešavajú nikel, zinok a meď do čistého kovu.

Tým sa im podarí vytvarovať kov na požadovaný tvar. Zinok a meď neškodia pokožke. Pokožka je však vždy citlivá na nikel. Ľudia, ktorí nosia šperky sú alergickí práve na nikel, a nie na samotné šperky.

Zlato je samo o sebe reaktívne a spôsobuje alergie, ale hlavne je to práve kvôli niklu, ktorý obsahuje. Zlato, s akýmkoľvek počtom karátov obsahuje nikel, či sa jedná o 10kt, 14kt alebo 18kt zlato. Čím má zlato menší počet karátov, tým viac niklu obsahuje, a tak spôsobuje viac alergických reakcií. Preto je vždy lepšie nosiť šperky s čo najvyšším počtom karátov zlata. Niektorí ľudia majú veľmi citlivú pokožku, akonáhle príde pokožka do priameho kontaktu s niklom, vedie to k alergickej reakcii. Rovnakým spôsobom je tiež striebro zmiešané s niklom a meďou pre dosiahnutie väčšej pevnosti, tvrdosti a odolnosti šperkov zo striebra.

Kov použitý v bižutérii obsahuje až príliš veľa niklu. Platina a biele zlato sú síce pomerne drahé materiály a aj preto, že si ich bežný človek nemôže dovoliť, sú prípady alergie na tento kov ojedinelé. Navyše, ďalším dôvodom je aj to, že platina a biele zlato sú tvrdené paládiom, ktoré nespôsobuje žiadne alergie. Paládium je drahší materiál než nikel. Nikel sa bežne používa pri výrobe zlatých a strieborných šperkov, hoci stojí menej, zabezpečuje lepšiu tvrdosť a má silný efekt lesku.

Alergia, ku ktorej dôjde počas nosenia originálneho šperku alebo bižutérie je označovaná ako kontaktná dermatitída alebo alergia na nikel. Je to v podstate kontaktná alergia. Môže sa prejaviť kedykoľvek a v každom veku. Každé ľudské telo reaguje na nikel rôzne v závislosti na tolerancii a citlivosti pokožky. Alergická reakcia môže nastať, ak pokožka prichádza do styku s kovovým predmetom napr. z bieleho zlata / žltého zlata / striebra / platiny, ktoré obsahujú aj nikel. Cez prepichnutý nos alebo uši, nikel preniká do krvného obehu v tele, kde bunky reagujú negatívne na prítomnosť niklu. Bunky reagujú negatívne, zakaždým, keď pokožka príde do kontaktu so šperkmi, čo spôsobuje, že pokožka sa vysype vyrážkami. V dôsledku toho si telo vyvinie na kov alergiu. Celý tento proces sa môže vyvíjať v priebehu niekoľkých mesiacov alebo dokonca rokov. U každého človeka sa to líši.

Ďalším dôvodom vzniku alergie je pot. Počas slnečných dní, kedy sa šperky nosia dlhší čas, sa pokožka pod šperkmi začne potiť. Pot sa dostáva do priameho kontaktu s kovom, rozpúšťa nikel prítomný v kove, z ktorého sa tvoria malé čiastočky soli niklu. Soľ reaguje s kožou, čo vedie k alergii. Ženy trpia touto alergiou viac ako muži. Príznaky týchto alergií sú:

  1. [1] krvácanie.
  2. [2] dierky v ušiach alebo v nose opuchnú a vychádza z nich tekutina žltej farby, známa ako hnis
  3. [3] neprestávajúce svrbenie a pálenie v oblasti, kde koža prichádza do priameho kontaktu s kovom. Napríklad - zlatá retiazka na krku, náušnice v uchu apod.
  4. [4] len malému počtu ľudí ostáva modrý odtlačok na prste, ktorý je viditeľný po zložení prsteňa z prstu. A taktiež prebieha zmena farby pokožky.
  5. [5] na pokožke pod šperkmi sa objavujú vyrážky alebo červené škvrny
zlom-strany

Čo všetko dokáže Lego? V novom filme sa z toho zahmlieva pred očami | TV a Filmy

Lego príbeh je neobyčajný film pre celú rodinu, no hoci je adresovaný najmä deťom, viac smeruje k zrelším divákom.

Legendárna dánska plastová skladačka sa za šesť desaťročí stala fenoménom.

Už desiatky rokov posilňuje svoj komerčný úspech aj exploatovaním sveta rodinnej filmovej zábavy. Plastovú podobu získali Hviezdne vojny, Jurský park, Indiana Jones, Harry Potter, Piráti z Karibiku, Pán prsteňov,  komiksoví aj filmoví superhrdinovia.

Christopher Miller a Phil Lord, tvorcovia hravého

Čítať ďalej...

Prvá detská narodeninová párty

Po niekoľkých rokoch nedostatku spánku a vymieňania plienok, je tu konečne detská narodeninová oslava, ktorú si môžete užiť aj vy. Nie, vaše dieťa si svoju prvú narodeninovú párty možno ani nebude pamätať, ale vy áno. A fotky vášho dieťaťa s tortou a sviečkami si budete ešte spolu prezerať dlho potom. Samozrejme, že tieto detské narodeninové oslavy sú rovnako párty pre

...

Čítať ďalej...

10 nápadov ako sa zasnúbiť na Valentína

Ženu nemôžete požiadať o ruku v lepší deň ako je Valentín. Ktorý deň môže byť lepší pre túto po otázku ako práve medzinárodný deň zaľúbených? Prinášame nápady pre inšpiráciu ako túto výnimočnú chvíľu uroviť ešte viac romantickou. Prečítajte si ich a premyslite si, čo sa vlastne k vašej polovičke najviac hodí. Možno vás napadne ešte niečo špeciálnejšie, ako je v tomto článku.

 Dajte vedieť aj ostatným o tomto článku - stačí jedno kliknutie ...

Čítať ďalej...