logotype

Prihláste sa

Pravidelná kontrola

Skontrolujte uvoľnené kamene, tým že na ne ťuknete prstom. Uvidíte, či sa kameň uvoľnil a hýbe sa, alebo budete počuť zvuk, ktorý bude vydávať uvoľnený kameň. Perly je potrebné skontrolovať každé 2 roky. Smaragdy musia byť odborne napustené olejom, ktorý ošetrí po niekoľkých rokoch opotrebený vzhľad kameňa.

Každý šperk musí byť uskladnený v šperkovnici obalený do zamatu, hodvábu, papiera a pod. Perly a opály čerpajú vlhkosť zo vzduchu, a preto nesmú byť skladované na suchých miestach alebo v uzavretých plastových vreciach. Akvamarínové šperky musia byť skladované na tmavom mieste, pretože na slnku vyblednú.

Šperky a kamene je potrebné čistiť, ak chcete, aby vám vydržali čo najdlhšie. Ak čistíte neporézne skvosty ako diamanty a rubíny, umývajte ich v čistej vode a vysušte mäkkou handričkou z bavlny, ktorá nepúšťa vlákna. Na drahokamy na Mohsovej stupnici tvrdosti 8 a viac môžete použiť veľmi jemnú kefku napr. štetček na nanášanie rúžu alebo štetec na obočie. Pod jemným prúdom vody sa z drahokamov a špár v ich osadení odplavia nečistoty. Agresívne čistiace prostriedky a silné drhnutie kameňov sa pri čistení absolútne neodporúča, pretože môže odstrániť povrchovú vrstvu kameňa.

Nečistite kamene v ultrazvukových prístrojoch niekde doma. Nikdy nepoužívajte chemické čistiace prostriedky. Vyvarujte sa žiareniu, silnému teplu a častému čisteniu za každú cenu, pretože kamene svetlo-modrej, modrej, zelenej alebo tmavo-modrej farby môžu ľahko vyblednúť. Podobne ako všetky kamene, akvamaríny, sú náchylné k poškrabaniu a kefky musíte používať s určitou dávkou opatrnosti. Mäkké kamene, ako sú perly môžu byť čistené teplou mydlovou vodou a novým štetcom na nanášanie make-upu. Porézne kamene, ako sú koraly, opály, perly a tyrkys nesmú prísť do styku s kyselinami, chemikáliami alebo rozpúšťadlami. Ultrazvukové čističe nie sú vhodné pre čistenie drahokamov a polodrahokamov ako sú tanzanit, opály alebo dokonca smaragdy, rubíny, kde ultrazvuk odstraňuje impregnovaný olej, čím sa môžu v kameni rozšíriť praskliny. Utrite kamene s čistou, vlhkou bavlnenou handričkou po každom nosení, aby ste odstránili nečistoty, mastnotu a pot. Nestojí to až tak veľa, aby ste si svoje skvosty uchránili pred škodou. Len malá pozornosť v správnu dobu zaručí, že sa Vaše kamene budú trblietať a lesknúť navždy.

zlom-strany

Popretŕhaná kariéra večnej rebelky | Hudba

Spev Evy Olmerovej pripomínal v jej najlepších chvíľach džezové bohyne. V tých horších etapách do jej života  vstupovali politické zákazy, alkohol i kriminálne delikty. Hoci predčasne odišla trochu v zabudnutí, nepochybne patrí k zlatým vokálnym klenotom niekdajšieho Československa.

Speváčka netradičných kvalít a večná provokatérka, ktorej osud pripomínal jazdu na šialenej prekážkovej dráhe, nemala počas svojho života dosť šťastia na plynulú kariéru. Tá bola totiž prerušovaná rôznymi zákazmi činn

Čítať ďalej...

Bojový výcvik delfínov na Kryme zastavia, ohrozená je aj terapia

Oceanáriu v ukrajinskom Sevastopole hrozí zánik. Štát chcú požiadať o zachovanie delfinária pre terapiu.

SEVASTOPOĽ. Najväčšiemu výskumnému stredisku v Európe pre štúdium morských cicavcov v Sevastopole na Kryme hrozí zánik.

V piatok o tom informoval portál týždenníka Komentáre.

"Oznámili nám, že prišiel dokument z Kyjeva, že nás k 31. marcu rozpustia a prepustia všetkých 240 ľudí. Toto je jedinečné miesto, kde sú delfíny aj tulene. Dlhé roky sme študovali ich potenciál," oznámila Svetlana Matiševo

Čítať ďalej...

Ako má vyzerať zásnubný prsteň

Ako sme už viackrát spomínali, výber toho správneho zásnubného prsteňa môže byť náročný. Ako prvé sa oboznámte s terminológiou, ktorú používajú predajcovia, aby opísali rôzne vlastnosti prsteňa.

Okrúhla časť prsteňa je vyrobená z drahých kovov ako zlato, striebro alebo platina. Farba záleží len na Vás. Zlato môže byť v prirodzenejšej žltej farbe alebo v...

Čítať ďalej...