logotype

Prihláste sa

Základná starostlivosť o diamanty, drahokamy a polodrahokamy

Diamanty sú tvrdé, silné a odolné v porovnaní s ostatnými drahokamami. Preto človek, ktorý nosí drahokamy musí mať na pamäti, ako ich čo najdlhšie uchová. Drahokamy sa čistia tak, aby sa ich podarilo uchovať, na čo najdlhšiu dobu. Ak nosíte kamienky každý deň, je dôležité ich vyčistiť. Najjednoduchším prípravkom k dispozícii na čistenie je čistá voda. Je bezpečný pre všetky drahokamy. V prípade, že sa javí voda ako málo účinný prostriedok, vrátiť lesk kameňu by mohlo aj tekuté mydlo. Môžete použiť aj špáradlo na vyčistenie všetkých nečistôt z kameňa. Úplne sa vyhnite pracím prostriedkom a mydlám s obsahom amoniaku a acetónu.

Po vyčistení vodou, vysušte šperk mäkkou handričkou, ktorá nepúšťa vlákna. Klenotníci používajú ultrazvukové čistiace prostriedky pre čistenie šperkov s kamienkami. Buďte opatrní, ak čistíte šperky ultrazvukovými čistiacimi prostriedkami, ktoré by mohli narušiť osadenie šperkov. Drahokamy bývajú krehké a sú náchylnejšie k vzniku trhlín a prasklín. Ak môžete vyhýbajte sa strojom s ultrazvukovým čistením. Jednoduché metódy pre domáce čistenie kameňov sú tiež veľmi účinné. Prevarte jednu šálku vody a pridajte 1/2 čajovej lyžičky čajových lístkov. Priveďte do varu, odstavte z plameňa a nechajte zmes vychladnúť (pri bežnej izbovej teplote). Zoberte sklenenú misku, umiestnite doň kameň a zalejte pripraveným vychladeným čajom. Udržujte kameň ponorený v roztoku cez noc, vyberte ho a opláchnite čistou vodou. Potom vysušte s jemnou vlhčenou mäkkou handričkou. Ďalšou metódou je očistenie pieskom. Vezmite sklenenú misku a nasypte do nej piesok. Pokropte pár kvapkami vody piesok, aby bol vlhký. Teraz, zahrabte kameň do vlhkého piesku, bez toho, aby bol zabalený po dobu 2-3 hodín. Potom budete mať svoje klenoty čisté, ale nesmiete ich v piesku nechať viac ako 3 hodiny, pretože ich vrchná vrstva by mohla byť narušená.

Okrem čistenia kameňov je dôležité, aby boli drahokamy bezpečne uložené. Šperky by mali byť uložené v mäkkých plátenných vrecúškach v šperkovnici. Uchová to cenné predmety v bezpečí a tiež ich to ochráni pred krádežou (šperky nebudú každému na očiach). Šperky by nemali byť položené jeden na druhom, inak by sa mohli poškriabať alebo inak poškodiť. Okrem toho, by drahokamy a iné kamene mohli popraskať alebo sa rozpučiť. Bavlna sa bežne používa na uskladnenie drahokamov a iných šperkov. Urobte z bavlnenej látky v šperkovnici jednu vrstvu a položte na ňu drahokamy. Potom v prípade potreby pokryte túto vrstvu inou bavlnenou vrstvou. Ochráni to cenné predmety pred každým nebezpečenstvom. Drahokamy a klenoty s drahokamami si vyžadujú patričnú starostlivosť. Pre tých, ktorí nosia svoje šperky každý deň, je tu pár vecí, ktoré by mali mať na pamäti, nenosiť šperky počas prác v záhradke, v domácnosti, opráv auta alebo športovania.

Pretože sú kamene veľmi chúlostivé, mali by sa nosiť s určitou dávkou opatrnosti. Drahokamy totiž neznesú veľké teplotné rozdiely. Nenoste žiadne šperky s drahokamami pri extrémnej teplote napr. na silnom priamom slnku, v chladnom bazéne alebo horúcej vírivke. Inak vysoká alebo príliš nízka teplota môže spôsobiť prasknutie kameňa. Kamene ako smaragdy, tyrkys, opál, ametyst a kunzit neznesú vysokú teplotu. Vďaka teplu, môže kameň vyblednúť, popraskať alebo sa stane krehkejším.

Preto šperky obsahujúce niektorý z týchto kameňov, by ste si mali odložiť pred tým, než pôjdete piecť, prať alebo čistiť predmety v horúcej vode, kde by šperk mohol prísť do kontaktu s predmetmi a látkami s vysokou teplotou. Parfumy, laky na vlasy, pleťové vody, pleťové čistiace vody, odlakovače, atď., obsahujúce chemické látky, ako je alkohol, acetón a chlór, sú čo sa týka drahokamov veľmi škodlivé. Drahokamy vystavené týmto kyslým roztokom sú viac náchylné stratiť prirodzený lesk. Smaragd je až príliš chúlostivý, preto by ste sa mali mať na obzore pred všetkými druhmi chemikálií, inak by sa mohol smaragd rozpustiť. Ponúkli sme Vám teda pár rád a tipov, ktoré Vám pomôžu udržať váš drahokam silný a pevný navždy. Trocha starostlivosti Vám pomôže udržať si váš drahokam na celý život.

zlom-strany

Muž prehltol 13000 dolarový diamant na výstave klenotov

"No,..zdalo sa, že drahokam posudzuje a zrazu si ho dal do úst", prezradil nemenovaný policajný dôstojník pre agentúru AFP. Muž bol prevezený do nemocnice, kde mu boli podané preháňadla. Majiteľ diamantu Suresh de Silvia bol vyzvaný návštevíkom, aby mu bližšie ukázal diamant. Chcel ho preskúmať.  Pre BBC povedal, že keď videl návštevníka dávať

Čítať ďalej...

Pápež František sa prihovoril za rozvedených veriacich

Rozvedeným ľuďom treba pomáhať, aby nezanevreli na vieru, povedal pápež pred poľskými biskupmi.

VATIKÁN. Katolícka cirkev by mala zabezpečiť, aby sa rozvedení ľudia necítili vylúčení z náboženského života, povedal v piatok pápež František.

"Vyzývam duchovných, aby si položili otázku, ako môžu pomôcť ľuďom, ktorí sa v takejto situácii ocitli," vyjadril sa pápež o rozvedených veriacich pred delegáciou poľských biskupov.

Malo by sa im pomáhať aj preto, aby "nezanevreli na svoju vieru a mohli v

Čítať ďalej...

10 nápadov ako sa zasnúbiť na Valentína

Ženu nemôžete požiadať o ruku v lepší deň ako je Valentín. Ktorý deň môže byť lepší pre túto po otázku ako práve medzinárodný deň zaľúbených? Prinášame nápady pre inšpiráciu ako túto výnimočnú chvíľu uroviť ešte viac romantickou. Prečítajte si ich a premyslite si, čo sa vlastne k vašej polovičke najviac hodí. Možno vás napadne ešte niečo špeciálnejšie, ako je v tomto článku.

 Dajte vedieť aj ostatným o tomto článku - stačí jedno kliknutie ...

Čítať ďalej...