logotype

Prihláste sa

Alergia na šperky - 1. časť

Hlavnou príčinou týchto alergií je obsah niklu prítomného v zlatých a strieborných šperkoch. Čisté zlato a striebro sú príliš mäkké na to, aby ich človek vedel spracovať do akejkoľvek formy, preto zlatníci primiešavajú nikel, zinok a meď do čistého kovu.

Tým sa im podarí vytvarovať kov na požadovaný tvar. Zinok a meď neškodia pokožke. Pokožka je však vždy citlivá na nikel. Ľudia, ktorí nosia šperky sú alergickí práve na nikel, a nie na samotné šperky.

Zlato je samo o sebe reaktívne a spôsobuje alergie, ale hlavne je to práve kvôli niklu, ktorý obsahuje. Zlato, s akýmkoľvek počtom karátov obsahuje nikel, či sa jedná o 10kt, 14kt alebo 18kt zlato. Čím má zlato menší počet karátov, tým viac niklu obsahuje, a tak spôsobuje viac alergických reakcií. Preto je vždy lepšie nosiť šperky s čo najvyšším počtom karátov zlata. Niektorí ľudia majú veľmi citlivú pokožku, akonáhle príde pokožka do priameho kontaktu s niklom, vedie to k alergickej reakcii. Rovnakým spôsobom je tiež striebro zmiešané s niklom a meďou pre dosiahnutie väčšej pevnosti, tvrdosti a odolnosti šperkov zo striebra.

Kov použitý v bižutérii obsahuje až príliš veľa niklu. Platina a biele zlato sú síce pomerne drahé materiály a aj preto, že si ich bežný človek nemôže dovoliť, sú prípady alergie na tento kov ojedinelé. Navyše, ďalším dôvodom je aj to, že platina a biele zlato sú tvrdené paládiom, ktoré nespôsobuje žiadne alergie. Paládium je drahší materiál než nikel. Nikel sa bežne používa pri výrobe zlatých a strieborných šperkov, hoci stojí menej, zabezpečuje lepšiu tvrdosť a má silný efekt lesku.

Alergia, ku ktorej dôjde počas nosenia originálneho šperku alebo bižutérie je označovaná ako kontaktná dermatitída alebo alergia na nikel. Je to v podstate kontaktná alergia. Môže sa prejaviť kedykoľvek a v každom veku. Každé ľudské telo reaguje na nikel rôzne v závislosti na tolerancii a citlivosti pokožky. Alergická reakcia môže nastať, ak pokožka prichádza do styku s kovovým predmetom napr. z bieleho zlata / žltého zlata / striebra / platiny, ktoré obsahujú aj nikel. Cez prepichnutý nos alebo uši, nikel preniká do krvného obehu v tele, kde bunky reagujú negatívne na prítomnosť niklu. Bunky reagujú negatívne, zakaždým, keď pokožka príde do kontaktu so šperkmi, čo spôsobuje, že pokožka sa vysype vyrážkami. V dôsledku toho si telo vyvinie na kov alergiu. Celý tento proces sa môže vyvíjať v priebehu niekoľkých mesiacov alebo dokonca rokov. U každého človeka sa to líši.

Ďalším dôvodom vzniku alergie je pot. Počas slnečných dní, kedy sa šperky nosia dlhší čas, sa pokožka pod šperkmi začne potiť. Pot sa dostáva do priameho kontaktu s kovom, rozpúšťa nikel prítomný v kove, z ktorého sa tvoria malé čiastočky soli niklu. Soľ reaguje s kožou, čo vedie k alergii. Ženy trpia touto alergiou viac ako muži. Príznaky týchto alergií sú:

  1. [1] krvácanie.
  2. [2] dierky v ušiach alebo v nose opuchnú a vychádza z nich tekutina žltej farby, známa ako hnis
  3. [3] neprestávajúce svrbenie a pálenie v oblasti, kde koža prichádza do priameho kontaktu s kovom. Napríklad - zlatá retiazka na krku, náušnice v uchu apod.
  4. [4] len malému počtu ľudí ostáva modrý odtlačok na prste, ktorý je viditeľný po zložení prsteňa z prstu. A taktiež prebieha zmena farby pokožky.
  5. [5] na pokožke pod šperkmi sa objavujú vyrážky alebo červené škvrny
zlom-strany

Tak trochu iný rap | Hudba

AMO a Modré Hory vydali nahrávky pre ľudí, ktorí sa tvária, že nepočúvajú hip  hop.

Ten stereotyp by mohol vyzerať napríklad takto: ktosi v slnečných okuliaroch, aj keď slnko nesvieti, s veľkými šperkmi, teniskami a egom poskakuje po pódiu, čudne sa kymáca a do mikrofónu rozpráva o svojom ťažkom živote, ktorý sa zmenil na šoubiznisový sen. Nadšení tínedžeri sa idú zblázniť, chcú podpisy na rôzne časti tela a raperi pritom blúznia o tom, ako to je celé ťažké.

A potom existuje aj iný rap. Vlastne

Čítať ďalej...

Pápež František sa prihovoril za rozvedených veriacich

Rozvedeným ľuďom treba pomáhať, aby nezanevreli na vieru, povedal pápež pred poľskými biskupmi.

VATIKÁN. Katolícka cirkev by mala zabezpečiť, aby sa rozvedení ľudia necítili vylúčení z náboženského života, povedal v piatok pápež František.

"Vyzývam duchovných, aby si položili otázku, ako môžu pomôcť ľuďom, ktorí sa v takejto situácii ocitli," vyjadril sa pápež o rozvedených veriacich pred delegáciou poľských biskupov.

Malo by sa im pomáhať aj preto, aby "nezanevreli na svoju vieru a mohli v

Čítať ďalej...

Ako má vyzerať zásnubný prsteň

Ako sme už viackrát spomínali, výber toho správneho zásnubného prsteňa môže byť náročný. Ako prvé sa oboznámte s terminológiou, ktorú používajú predajcovia, aby opísali rôzne vlastnosti prsteňa.

Okrúhla časť prsteňa je vyrobená z drahých kovov ako zlato, striebro alebo platina. Farba záleží len na Vás. Zlato môže byť v prirodzenejšej žltej farbe alebo v...

Čítať ďalej...