logotype

Prihláste sa

Čo s deťmi na Deň detí 1. júna

Je jeden deň v roku, keď majú sviatok deti. Deti sú najcennejšie a najmilšie, čo v živote máme. Dieťa je aj najväčšia zodpovednosť v živote.


Rodičia sa snažia pre svoje deti urobiť prvé aj posledné. Učia ich hodnotám v živote. No niekedy, ako sa vraví v jednom krásnom citáte: "Aj keď sa snažíme, aby sme naše deti naučili všetko o živote, učia naše deti nás, o čom je život." /Angela Schwindt/ Postarať sa o správny vývoj svojho dieťaťa, naučiť ho pozitívne myslieť a zvládať životné prekážky je celoživotná výzva a poslanie. 

Úloha rodiča, starého rodiča, či okolia vo výchove je nesmierne dôležitá. Nie je žiaden univerzálny spôsob, ako vychovávať dieťa. Každé je iné, na každé platia iné "páky". Pochvala a ocenenie niečoho dobrého, čo dieťa urobilo, by malo byť samozrejmosťou. Len vtedy ho nadchnete, aby toho správneho robilo viac."Než som sa oženil mal som šesť teórií o výchove detí, teraz mám šesť detí a žiadnu teóriu."/John Wilmot/ Dieťa potrebuje lásku oboch rodičov, otcovskú aj materskú, ako aj jednotné smerovanie výchovy.Nie nadarmo je známy fakt, že to najdôležitejšie, čo otec môže urobiť pre svoje deti, je ľúbiť ich matku! 

 

alt  

 

Medzinárodný deň detí, v skratke známy ako MDD, je sviatok detí. OSN odporúča oslavovať univerzálny Deň detí 20. novembra. Vo svete sa oslavuje v rôzne dni.

Na Slovensku sa oslavuje sa každoročne 1. júna. Má priniesť radosť, ale aj upozorniť na práva a potreby detí.Na Slovensku sa oslavuje od roku 1952. Za éry socializmu odborové organizácie organizovali pre svojich pracovníkov a ich deti rôzne akcie, hry, rozdávali im balíčky so sladkosťami a darčekmi. Dnes deťom robia akcie obce, mestá organizácie a školy. Pripravujú im karnevaly, kultúrne predstavenia alebo športový program.

Vznik myšlienky MDD

Myšlienka Medzinárodného dňa detí vznikla na Svetovej konferencii pre blaho detí, World Conference for the Wellbeing of Children, v Ženeve, vo Švajčiarsku v roku 1925. Tam zástupcovia 54 krajín schválili deklaráciu, ktorá sa zaoberala chudobou, detskou prácou, vzdelaním a inými otázkami týkajúcimi sa detí na celom svete. Po konferencii viacero vlád zaviedlo v svojich krajinách MDD, s cieľom urobiť deťom radosť a zároveň poukázať na problémy týkajúce sa detí vo svete.

Kedy sa oslavuje Deň detí vo svete MDD program pre deti  

 

V USA oslavoval MDD prvýkrát už v roku 1925, a to v San Franciscu. Oslavuje sa druhú júnovú nedeľu.Deň detí sa v Kórejskej republike oslavuje Deň detí 5. mája. Keďže je to v Kórei štátny sviatok, v tento deň deti nejdú do školy a rodičia do práce. Rodičia s deťmi oslavujú sviatok spolu v parkoch, záhradách, či v ZOO.V Rusku, Číne, Bulharsku a v Poľsku sa MDD oslavuje 1.júna.V Peru sa oslavuje 3. nedeľu augusta.V Pakistane sa oslavuje až dvakrát do roka - 1.júna a 20. novembra.V Egypte, vo Fínsku sa MDD oslavuje 20.11.V Nórsku sa oslavuje 17. mája.V Kanade sa oslavuje "National Child Day" 20. novembra.V Austrálii sa tento deň oslavuje 2. nedeľu v júly.V Bolívii sa oslavuje 12.4.V Brazílii 12. októbra.

Čo s deťmi na Medzinárodný deň detí

Ak máte deti, alebo sa s nimi dostávate do úzkeho kontaktu, určite sa aj vy pýtate, čo darovať dieťaťu k tomuto sviatku. Malá čokoládka, knižka, lízanka alebo cukríky ho určite potešia. Deti určite ocenia aj originálny program napr. v prírode, prechádzky rozprávkovým lesom, v kine, na zmrzline v kruhu rodiny... Program môžete zorganizoať aj vy. Stretnite sa s priateľmi, ktorí majú deti a niečo spolu podniknite. Ak bude pekne, čo tak piknik, športová olympiáda, skrývačky, triafanie guličiek do jamky, maľovanie kriedou, ...

 

alt  

 

V škole, v minulosti ako aj v súčastnosti 

V škole píšu deti učiteľom na tabuľu odkazy ako: "Dnes je sviatok náš, neskúšajte nás", a tajne dúfajú že učitelia k nim budú zhovievaví, nebudú ich skúšať nedajú im písomky.

 

Blahoželanie k MDD 

Prajeme všetkým deťom krásny Deň detí, 

lebo to je deň, keď hra, dobrodružstvo a zábava letí. 

     

Krásna myšlienka dieťaťa na zamyslenie 


Každá mama si myslí, že jej dieťa je najkrajšie, ale iba moja má pravdu.  

     

     

Čo deťom k životu stačí  Sladka torta na den deti

   

Čo všetko deťom k šťastiu treba?

Slnko a modrý kúsok neba.

Piesok a v izbe s hračkami

dva veľké bozky od mamy.

   

Čo všetko deťom k šťastiu stačí?

Hrozienka sladké na koláči.

Každý deň jedna hodinka

v náručí svojho ocinka.

   

Čo sa dnes deťom najviac ráta?

Mať otca ako kamaráta,

maminu dlaň a popri tom

mať vždycky lásky plný dom.

zlom-strany

Dlho stratený snubný prsteň nájdený

V máji 2012, takmer 17 rokov po tom, čo prišla o svoj zásnubný prsteň, sa Valéria Lynchová, zMassachusetts, môže opäť radovať zo svojho 1,2 karátového diamantového symbolu lásky na svojom prste. Nahľiadnúc späť do minulosti, v roku 1995, ho zložila z prsta na sestrinom dvore,v Plymouth, keď zrazu prsteň nebol nikde k nájdeniu. Bola z toho strašne neštastná.

Jej sestra,Vicki Belanger, požiadala nadšenca detektorov kovov Kenta Blenthena, aby skúsil vyhľadať dlho stratený poklad. Ten nakoniec našiel prsteň pod zhruba troma centimetrami pôdy. Rea...

Čítať ďalej...

Pápež František sa prihovoril za rozvedených veriacich

Rozvedeným ľuďom treba pomáhať, aby nezanevreli na vieru, povedal pápež pred poľskými biskupmi.

VATIKÁN. Katolícka cirkev by mala zabezpečiť, aby sa rozvedení ľudia necítili vylúčení z náboženského života, povedal v piatok pápež František.

"Vyzývam duchovných, aby si položili otázku, ako môžu pomôcť ľuďom, ktorí sa v takejto situácii ocitli," vyjadril sa pápež o rozvedených veriacich pred delegáciou poľských biskupov.

Malo by sa im pomáhať aj preto, aby "nezanevreli na svoju vieru a mohli v

Čítať ďalej...

10 nápadov ako sa zasnúbiť na Valentína

Ženu nemôžete požiadať o ruku v lepší deň ako je Valentín. Ktorý deň môže byť lepší pre túto po otázku ako práve medzinárodný deň zaľúbených? Prinášame nápady pre inšpiráciu ako túto výnimočnú chvíľu uroviť ešte viac romantickou. Prečítajte si ich a premyslite si, čo sa vlastne k vašej polovičke najviac hodí. Možno vás napadne ešte niečo špeciálnejšie, ako je v tomto článku.

 Dajte vedieť aj ostatným o tomto článku - stačí jedno kliknutie ...

Čítať ďalej...