logotype

Prihláste sa

Hromadne šírené správy môžu byť hoaxy, ich obsah treba preveriť | Rady a tipy

Správy, ktoré obsahujú výzvy na hromadné rozposielanie ďalším adresátom, sú s najväčšou pravdepodobnosťou hoaxy - klamlivé správy, ktoré môžu navodzovať strach, žiadajú o akútnu pomoc, či vyvolávajú negatívny postoj k iným rasám a komunitám.

Internetový expert upozorňuje, že hoaxy sú čoraz sofistikovanejšie, preto treba byť k hromadne preposielaným správam maximálne kritický.

Dôveryhodné správy?

"Hoaxy už nepoužívajú len vymyslenú informáciu, ktorej nezmyselnosť udrie do očí, naopak, v súčasnosti využívajú aktuálne správy doplnené o infografiku, percentá a vyjadrenia," informoval riaditeľ eSlovensko Miroslav Drobný.

"Hoaxy v súčasnosti tak môžu vyznievať ako naozaj dôveryhodné správy, je preto potrebné k nim byť čo najviac nedôverčivý," uviedol. Dodal, že prostredníctvom internetového prehliadača sa dá zistiť, či obsah správy nie je hoax, ale aj to, aká je história takejto správy.

"Existujú stránky na to určené ako hoax.cz či hatemetoo.sk," upozornil Drobný. Väčšina hoaxov, ktorá sa objavila na Slovensku, sú podľa jeho slov preložené správy, ktoré boli vymyslené v iných krajinách. V posledných rokoch sa však predsa len objavili aj originálne slovenské hoaxy.

"Sú zamerané na šírenie negatívneho až nenávistného postoja k marginalizovaným, najmä rómskym komunitám," skonštatoval Drobný. Ako príklad uviedol hromadne sa šíriace správy o výške sociálnych dávok pre Rómov, či o tom, že Rómovia nemusia platiť za lieky.

Čo robiť s hoaxom

Ak zistíme, že ide o hoax, treba ho najmä hneď zmazať a nešíriť ďalej. "Ideálne je, ak tomu, kto nám takýto mail poslal, oznámime, že ide o klamlivú správu a doplníme to napríklad linkom na informáciu, ktorá to potvrdzuje," uviedol Drobný.

Odborník upozornil na to, že pri hoaxoch riskujeme aj vlastnú dôveryhodnosť. "Ako odosielatelia takejto správy prestávame byť dôveryhodní, resp. pri správe šíriacej xenofóbiu sa môžeme dostať do situácie, že nás samých začnú podozrievať zo sympatií a súhlasu so xenofóbnymi názormi," upozornil Drobný.

Dôveryhodnosť môžeme stratiť aj vtedy, ak ďalej prepošleme správu s prosbou o nevyhnutnú okamžitú pomoc. "Aj keď to pošlete v dobrej viere a trebárs je táto informácia aj pravdivá, je potrebné si uvedomiť, že takéto správy sa šíria na internete aj niekoľko rokov, preto v momente keď ju šírite ďalej, už dávno nie je aktuálna," skonštatoval Drobný.

Prečítaj si pôvodný článok  http://s.sme.sk/r-rss/7077722/zena.sme.sk/hromadne-sirene-spravy-mozu-byt-hoaxy-ich-obsah-treba-preverit.html

zlom-strany

Dlho stratený snubný prsteň nájdený

V máji 2012, takmer 17 rokov po tom, čo prišla o svoj zásnubný prsteň, sa Valéria Lynchová, zMassachusetts, môže opäť radovať zo svojho 1,2 karátového diamantového symbolu lásky na svojom prste. Nahľiadnúc späť do minulosti, v roku 1995, ho zložila z prsta na sestrinom dvore,v Plymouth, keď zrazu prsteň nebol nikde k nájdeniu. Bola z toho strašne neštastná.

Jej sestra,Vicki Belanger, požiadala nadšenca detektorov kovov Kenta Blenthena, aby skúsil vyhľadať dlho stratený poklad. Ten nakoniec našiel prsteň pod zhruba troma centimetrami pôdy. Rea...

Čítať ďalej...

Blahoželanie k narodeniu dieťaťa - všeobecné

 

Potrebujete zavinšovať k novému životu a hľadáte malý veršík? Zozbierali sme pre vás pár veľmi pekných blahoželaní k narodeniu bábätka. Urobte radosť a pošlite čerstvým rodičom k prírastku želanie.

Malý človiečik sa narodil,
aby celej rodinke radosť urobil.
Vinšujeme mu zdravíčko...
Čítať ďalej...

10 nápadov ako sa zasnúbiť na Valentína

Ženu nemôžete požiadať o ruku v lepší deň ako je Valentín. Ktorý deň môže byť lepší pre túto po otázku ako práve medzinárodný deň zaľúbených? Prinášame nápady pre inšpiráciu ako túto výnimočnú chvíľu uroviť ešte viac romantickou. Prečítajte si ich a premyslite si, čo sa vlastne k vašej polovičke najviac hodí. Možno vás napadne ešte niečo špeciálnejšie, ako je v tomto článku.

 Dajte vedieť aj ostatným o tomto článku - stačí jedno kliknutie ...

Čítať ďalej...