logotype

Prihláste sa

Krok 7 - Zásnubné prstene a diamanty

Rozšírte si svoje znalosti o diamantoch. Diamanty sú najčastejšou voľbou pri výbere zásnubného prsteňa, pretože sú trvácne a hodia sa ku všetkému. Diamanty sú najtvrdším kameňom so stupňom tvrdosti 10, čo je dôvod, prečo je to najvhodnejší materiál pre solitér - zásnubný prsteň. Diamanty nestrácajú svoj lesk a sú odolné proti poškriabaniu.

 

Jediný spôsob, ako môžu byť diamanty poškriabané je, že by ich poškriabal iný diamant. Zásnubné prstene a obrúčky si zväčša ľudia vyberajú s diamantmi, práve kvôli uvedeným vlastnostiam. Na každodenné nosenie je odolný trblietavý diamant ten pravý. Slovo “diamant“ pochádza zo Starovekého Grécka a znamená “nerozbitný“. Vraví sa, že diamanty boli po prvýkrát nájdené v Indii. Diamanty sa stali populárne od 19. storočia v dôsledku pokroku v technológii jeho opracovania. Existujú prírodné diamanty, synteticky vyrobené laboratórne diamanty, rovnako ako napodobeniny diamantu ako je karbid kremíka a zirkón, ktoré vyzerajú ako diamanty, ale nedosahujú jeho kvality. Ak chcete odlíšiť diamant od imitácie potrebujete na to odborníkov, ktorí na to využívajú rôzne gemologické techniky. Nemusíte kupovať diamant, ak viete, že Vaša priateľka miluje viac iný kameň- drahokam, alebo sa vyjadrila že doslova diamanty nemá rada. Pri výbere diamantu sa musíte vopred oboznámiť o kvalitách a charakteristických črtách “štyri C“, ktoré sú nasledovné:

Vlastnosti diamantov a 4C - štyri C diamantov

Špecialisti na drahokamy, okolo roku 1900, vyvinuli metódu charakterizovania diamantov a iných drahokamov. Zakladá sa na špecifikovaní vlastností, najdôležitejších pre určenie ich ceny, ako vzácnych kameňov. V skratke sa nazýva 4 C - 4-C's of Diamond Grading. Štyri vlastnosti, 'štyri C', sú bežne používané na základný opis diamantov:

KARÁT (carat)

Karát je jednotka váhy pre diamanty. Táto jednotka pochádza zo stredovekých trhov. Tam sa ako váhová jednotka pre obchodovanie s drahými kameňmi, resp. pre ich vyváženie používali semená chlebovníka. Semená chlebovníka mali vlastnosť, že všetky vážili rovnako. Anglický názov chlebovníka je carob, od tohto slova vznikol názov carat = karát.

Medzinárodne je používaná skratka “ct“. Jeden karát je presne 200 miligramov (0,2 g). 1 ct = 200 mg = 0,2 g. Point je jedna stotina karátu (2 mg) a zvyčajne sa používa pre diamanty vážiace menej ako jeden karát. Cena diamantu exponenciálne rastie so zvyšujúcimi sa karátmi, keďže väčšie diamanty sú veľmi zriedkavé a viac žiadané. Vďaka presne stanoveným parametrom briliantového brúsu je možné pomerne presne určiť váhu zmeraním základných rozmerov briliantu- priemeru (minimálne dvoch na seba kolmých os ) a výšky.

Odhadovaná hmotnosť [ct] = (priemer rundisty)2 x výška x 0,0061

Úplná karátová váha je fráza používaná pre opis absolútnej váhy diamantu ale aj iného drahokamu v klenotníctve keď sa jedná o viac ako jeden kameň. V náušniciach s jediným diamantom je úplná karátová váha používaná pre hmotnosť diamantov v oboch náušniciach naraz a nie každého zvlášť. Je taktiež používaná pre náhrdelníky, náramky a podobné šperky.

ČÍROSŤ (clarity)

Čírosť (inak povedané čistota) je stupeň vnútorných chýb diamantu. Chyby môžu byť napr. cudzí materiál, iný kryštál diamantu, alebo štrukturálne nepresnosti (malé prasklinky). Počet, veľkosť, farba, umiestnenie a viditeľnosť chýb môžu ovplyvniť relatívnu čírosť diamantu. Tieto nehomogénne častice (inklúzie) môžu byť vnútornými charakteristikami, ktoré vznikli v jednotlivých fázach tvorby kryštálu. Vznikli opracovaním alebo ich už nebolo možné opracovaním odstrániť.

Štandardom pre merateľnosť je systém na triedenie diamantov, vykonávaný profesionálnym pozorovateľom, lupou s 10 násobným zväčšením. Vyvinuli ho inštitúcie ako napr. Gemological Institute of America. Číre diamanty sú vzácne. Iba 20% zo všetkých vyťažených diamantov sú dostatočne čisté na to, aby mohli byť použité v šperkoch. Zvyšných 80% je použitých na priemyselné potreby. 20 %, do šperkov použiteľných diamantov, obsahuje veľkú časť okom viditeľných nečistôt. Tie sa skúmajú.

MEDZINÁRODNÉ STUPNICE ČISTOTY DIAMANTU
• LC (Loupe - Clean) alebo IF (Internal Flawless)
- Čistota diamantu je označená “čistý pod lupou“ (loupe-clean). Diamant spĺňa podmienku absolútnej priehľadnosti bez inklúzií.
VSS (Very Very Small) (VVS1, VVS2) – Veľmi-veľmi malé inklúzie, ktoré sú veľmi ťažko zistiteľné lupou s 10 - násobným zväčšením.
VS (Very Small) (VS1, VS2) - Veľmi malé inklúzie, ktoré sú veľmi ťažko zistiteľné lupou s 10 - násobným zväčšením.
SI (Small Inclusions) (SI1, SI2) - Malé inklúzie ľahko zistiteľné lupou s 10 - násobným zväčšením no sú neviditeľné voľným okom z korunovej strany brusu.
PI (Pique) - Stredné inklúzie evidentne viditeľné lupou s 10 - násobným zväčšením. Ťažko viditeľné voľným okom z korunovej strany brúsu. Nerušia brilianciu.
PII (Pique II) - Veľké a početné inklúzie. Veľmi ľahko zistiteľné voľným okom z korunovej strany brusu. Ľahko znižujú brilanciu diamantu.
PIII (Pique III) - Veľké a početné inklúzie. Veľmi ľahko zistiteľné voľným okom z korunovej strany brusu. Znižujú brilanciu diamantu.

FARBA (color)

Diamant sa v prírode vyskytuje vo všetkých farebných modifikáciách. Chemicky čistý a štrukturálne perfektný diamant, je dokonale priesvitný, bez akejkoľvek farby alebo odtieňa. V prírode nie je takmer žiadny diamant perfektný. Farba môže byť ovplyvnená chemickými nečistotami alebo štrukturálnymi chybami v krištáľovej mriežke. Odtieň zafarbenia diamantu môže jeho cenu aj zvyšovať alebo znižovať. Žltá farba cenu znižuje, ale ružové alebo modré zafarbenie môže cenu diamantu zvyšovať.

Príklad farebnosti: najznámejšie diamanty. Opis niektorých nájdete napr. na stránke www.LuxusnySperk.sk, v ľavom menu - Diamanty

Diamanty v šperkoch sú väčšinou priesvitné alebo majú len malý odtieň. Najčastejšie majú žltkastý až hnedý odtieň, pretože sú znečistené dusíkom, ktorý nahrádza malé množstvá uhlíka v štruktúre diamantu. To sa prejavuje u takmer všetkých bielych diamantov, no u najvzácnejších je nezistiteľný.

GIA vyvinula systém hodnotenia zafarbenia diamantov na tieto základné farby. Označuje sa písmenami latinskej abecedy od “D“ po “Z“. Čím je farba belšia, tým je jej označenia bližšie k začiatku abecedy.„D“ označuje bezfarebný a “Z“ označuje jasno žlté zafarbenie.

Pri skúmaní farby sa používa kontrolný set (Master stones) prírodných diamantov známeho zafarbenia alebo aj precízne vypracované zirkóny a normalizované osvetlenie. Aj diamanty so zafarbením “Z“ sú veľmi vzácne, pretože jasne žltá farba je vysoko cenená. Diamanty iných farieb, napr. bledo ružové alebo modré, sú vzácnejšie a drahšie. Diamanty s nezvyčajným alebo veľmi silným zafarbeným bývajú označované ako “módne"(fancy). Intenzívna žltá býva najčastejšie označovaná ako módna a býva odlišovaná od ostatných bielych diamantov. Špecialisti na drahokamy vyhotovili stupnicu pre tieto módne zafarbené diamanty. Nie je ale často používaná, hlavne pre veľmi zriedkavý výskyt takto zafarbených diamantov.

VÝBRUS (cut)

Brúsenie diamantov je umenie a veda. Zo surového neopracovaného kameňa vytvorí umelec klenot. Výbrus sa často mýli s jeho tvarom. Moderný briliantový výbrus je založený na optických výpočtoch. Sú stanovené matematické smernice pre uhly a pomery dĺžok, na ktoré má byť diamant vybrúsený.

Techniky brúsenia diamantov boli vyvíjané celé stáročia. Najznámejší výbrus vyvinul matematik Marcel Tolkowsky v roku 1919. Vyvinul kruhový briliantový výbrus tým, že vypočítal ideálny tvar, pre odrazené a rozptýlené svetlo pri pohľade zhora. Zameriava sa na maximálnu krásu kameňa, ktorá je výsledkom brilancie a disperzie. Briliantový vývrus má kruhový obrys. Skladá sa z koruny ( 32 faziet + tabuľka), pavilónu (24 faziet + možná kaleta). Funkcia koruny je rozptýliť svetlo na rôzne farby a spodná časť odráža svetlo naspäť cez vrch diamantu.

Marcel Tolkowsky definoval ideálne proporcie ako:
• Percento tabule (priemer tabule vydelený celkovým priemerom) = 53 %
• Percento hĺbky (Celková hĺbka vydelená celkovým priemerom) = 59,3 %
• Hĺbka koruny (Hĺbka koruny vydelená priemerom koruny) = 16,2 %
• Uhol koruny (Uhol medzi pásom a korunou) = 34,5 °
• Uhol pavilónu (Uhol medzi pásom a pavilónom) = 40,75 °
• Hĺbka pavilónu (Hĺbka pavilónu vydelená celkovým priemerom) = 43,1 %

TVAR VÝBRUSU DIAMANTU

Diamanty musia byť opracované. Neukážu svoju krásu v neopracovanom stave. Musia byť vybrúsené a vyleštené aby ukázali svoju hodnotu. Diamanty sa vybrusujú do rozličných tvarov, ktoré sú vyberané aby zdôraznili jeho vlastnosti.

Diamanty, ktoré nie sú vybrúsené podľa Tolkowskyho kruhového tvaru (alebo jeho variácií) sú známe ako “módne brúsené“. Populárne módne štýly brúsenia sú baguette (z francúzštiny bageta), marquise (markíza), princess, heart, briolette, a pear (hruška). Tieto rezy nie sú až tak striktne dodržiavané ako pri klasických výbrusoch a taktiež nie je tak presne definovaný štandard týchto výbrusov. Sú veľmi ovplyvňované módou. V posledných desaťročiach boli zaznamenané niektoré nové typy brúsenia ktoré zväčša boli len pozmenené verzie už existujúcich typov

KVALITA VYBRÚSENIA DIAMANTU

Kvalita vybrúsenia diamantu je najdôležitejšia vlastnosť určujúca krásu diamantu. Je potvrdené že kvalitne vybrúsený diamant sa môže zdať ťažší, čistejší, a lepšie zafarbený ako naozaj je. Kvalita výbrusu závisí od schopnosti diamantu odrážať a rozptyľovať svetlo.

Kvalita vybrúsenia je najdôležitejšou vlastnosťou, je aj najťažšie ju posúdiť. Viacero faktorov, vrátane rozmerov, symetrie a relatívnych uhlov, sú dané kvalitou brúsenia a môžu ovplyvniť charakteristiky diamantu. Zle vybrúsený diamant so stranami zbrúsenými nepresne iba o niekoľko stupňov môže zapríčiniť, že diamant bude veľmi nekvalitný. Kvalitne vybrúsený diamant by mal odrážať maximum svetla z hornej časti a pri pohľade z hora by mal vyzerať biely. Nekvalitný diamant vyzerá v strede tmavý.

zlom-strany

Tak trochu iný rap | Hudba

AMO a Modré Hory vydali nahrávky pre ľudí, ktorí sa tvária, že nepočúvajú hip  hop.

Ten stereotyp by mohol vyzerať napríklad takto: ktosi v slnečných okuliaroch, aj keď slnko nesvieti, s veľkými šperkmi, teniskami a egom poskakuje po pódiu, čudne sa kymáca a do mikrofónu rozpráva o svojom ťažkom živote, ktorý sa zmenil na šoubiznisový sen. Nadšení tínedžeri sa idú zblázniť, chcú podpisy na rôzne časti tela a raperi pritom blúznia o tom, ako to je celé ťažké.

A potom existuje aj iný rap. Vlastne

Čítať ďalej...

Čo s deťmi na Deň detí 1. júna

Je jeden deň v roku, keď majú sviatok deti. Deti sú najcennejšie a najmilšie, čo v živote máme. Dieťa je aj najväčšia zodpovednosť v živote.

Rodičia sa snažia pre svoje deti urobiť prvé aj posledné. Učia ich hodnotám v živote. No niekedy, ako sa vraví v jednom krásnom citáte: "Aj keď sa snažíme, aby sme naše deti naučili všetko o živote, učia naše deti nás, o čom je život." /Angela Schwindt/ Postarať sa o správny vývoj svojho dieťaťa, naučiť ho pozitívne myslieť a zvládať životné prekážky je celoživot...

Čítať ďalej...

10 nápadov ako sa zasnúbiť na Valentína

Ženu nemôžete požiadať o ruku v lepší deň ako je Valentín. Ktorý deň môže byť lepší pre túto po otázku ako práve medzinárodný deň zaľúbených? Prinášame nápady pre inšpiráciu ako túto výnimočnú chvíľu uroviť ešte viac romantickou. Prečítajte si ich a premyslite si, čo sa vlastne k vašej polovičke najviac hodí. Možno vás napadne ešte niečo špeciálnejšie, ako je v tomto článku.

 Dajte vedieť aj ostatným o tomto článku - stačí jedno kliknutie ...

Čítať ďalej...