logotype

Prihláste sa

Perly - pestovanie perál

Perly - pestovanie perál Vytvárajú ich morské alebo sladkovodné mäkkýše, ktoré majú schopnosť ukladať perleť. Ak do lastúry vnikne zrniečko piesku, úlomok a pod., lastúra na tohto "nepriateľa" ukladá perleť, ako obranu. Jedna vrstva perlete má desatinu milimetra, postupne nasledujú ďalšie vrstvy (ako pri cibuli). Vznik perly trvá roky až desaťročia. 

Lov perál je staré a nemenné remeslo. V Japonsku sa mu venujú najmä ženy, ktoré sa ponárajú, bez kyslíkového prístroha, až do 20 m hĺbok. Nad hladinu vynesú až okolo 200 mušiel, aby našli medzi nimi jednu cennú a kvalitnú.

Mušle sa "oplodňujú" ručne. Vložia ich do drevenej klietky a uložia sa do mora. O 3 - 4 roky sa pozbierajú košíky s mušľami, vyberú sa z nich umelé perly. Vyzerajú rovnako ako prírodné perly.

Ideálnu perlu nájdeme v prírode len v malom množstve perlorodiek - 1/10000. Vynaliezaví ľudia začali hľadať spôsob, ako vypestovať perly, kvôli ich výnimočnosti, aj umelo. Skúšali to lovci perál v starom Oriente. Prelom v tomto obore urobil japonský bádateľ s obchodníckym duchom Kochiki Mikimoto. Stal sa zakladateľom prosperujúceho priemyslu v Japonsku (1905). 

Najprv treba predpestovať mušle. To je zdĺhavý proces. Perlorodky sú citlivé, preto je nutné postupovať opatrne. Mušle vypúšťajú vajíčka viackrát ročne, ich vajíčka sa vo vode oplodnia. Larvy z nich sa vo vode po mesačnom živote buď prilepia ku koralu alebo sa stratia v piesku.

Veľké farmy na pestovanie perál sú na Bora Bora, v Manihi, Marutea a Mangareva...

Väčšina perál pochádza z Číny prostredníctvom Hongkongu. Výnimočné perlové šperky sú prezentované na Hongkonskom medzinárodnom veľtrhu so šperkmi. Pestovanie perál je z najväčšej miery súčasťou hospodárstva provincie Zhejiang v juhovýchodnej Číne. Uskutočňuje sa na riekach Qiantang a Yangtze. Tieto rieky sú dobre chránené pred znečistením, pretože výroba je veľmi dôležitá pre hospodársky rast a produkciu provincie. Táto oblasť je zodpovedná za viac ako 90 % svetovej produkcie sladkovodných perál. Kultivácia perál má pozitívny vplyv na životné prostredie v Číne. Číňania sú v popredí vývoja sladkovodných perál na trhu, preto sa tento obchod stal dôležitou súčasťou ich rastúcej ekonomiky. Pestovanie perál má silný vplyv v rámci krajiny, pretože pestovanie perál v mušliach by nedopadlo dobre v znečistených riekach. Producenti sa snažia  podporovať toto odvetvie až natoľko, aby sa vyčistili prúdy riek.

Životné prostredie je dôležité aj pre producentov morských perál. Tlačia na priemyselné odvetvia na pevnine, aby nevypúšťali znečistené látky do mora. Ich úsilie prispieva k udržaniu ekologickej rovnováhy.

 

Čitaj ďalej http://www.luxusnysperk.sk/moda-a-spolocnost/perly-pestovanie-peral.html

zlom-strany

Tak trochu iný rap | Hudba

AMO a Modré Hory vydali nahrávky pre ľudí, ktorí sa tvária, že nepočúvajú hip  hop.

Ten stereotyp by mohol vyzerať napríklad takto: ktosi v slnečných okuliaroch, aj keď slnko nesvieti, s veľkými šperkmi, teniskami a egom poskakuje po pódiu, čudne sa kymáca a do mikrofónu rozpráva o svojom ťažkom živote, ktorý sa zmenil na šoubiznisový sen. Nadšení tínedžeri sa idú zblázniť, chcú podpisy na rôzne časti tela a raperi pritom blúznia o tom, ako to je celé ťažké.

A potom existuje aj iný rap. Vlastne

Čítať ďalej...

Prvá detská narodeninová párty

Po niekoľkých rokoch nedostatku spánku a vymieňania plienok, je tu konečne detská narodeninová oslava, ktorú si môžete užiť aj vy. Nie, vaše dieťa si svoju prvú narodeninovú párty možno ani nebude pamätať, ale vy áno. A fotky vášho dieťaťa s tortou a sviečkami si budete ešte spolu prezerať dlho potom. Samozrejme, že tieto detské narodeninové oslavy sú rovnako párty pre

...

Čítať ďalej...

Ako má vyzerať zásnubný prsteň

Ako sme už viackrát spomínali, výber toho správneho zásnubného prsteňa môže byť náročný. Ako prvé sa oboznámte s terminológiou, ktorú používajú predajcovia, aby opísali rôzne vlastnosti prsteňa.

Okrúhla časť prsteňa je vyrobená z drahých kovov ako zlato, striebro alebo platina. Farba záleží len na Vás. Zlato môže byť v prirodzenejšej žltej farbe alebo v...

Čítať ďalej...