logotype

Prihláste sa

Chcete byť krásna? Dá sa to aj bez bolesti | Zdravie a štíhla línia

Výdobytky estetickej medicíny nás môžu omladiť na počkanie. Majú však aj svoju odvrátenú tvár. A o tej treba vedieť, ak sa chceme vyhnúť rizikám, s ktorými sú spojené.

Botulotoxín – liek alebo jed?

Na čo je určený: Botulotoxín, známy ako botox alebo klobásový jed, je toxická látka, ktorá je produktom baktérie druhu Clostridium botulinum, a je jedným z najsilnejších bakteriálnych toxínov vôbec. Spôsobuje blok nervového vzruchu na nervovosvalovej platničke, a tým ochabnutie svalu.

Vpichovaním do svalu, alebo pod kožu sa ním vyhladzujú vrásky, odstraňuje sa nadmerné potenie a dokonca sa ním dajú liečiť aj niektoré prípady migrény. Dokáže zmierniť migrénové bolesti v oblasti čela, čo zistili viaceré ženy, ktoré si dali vpichnúť botox na omladenie a ústup migrény zaznamenali ako príjemný vedľajší účinok.

Aby bol účinok botoxu dlhodobejší a vymizla zlá mimika, treba zákrok pravidelne opakovať najprv v kratších, zvyčajne trojmesačných intervaloch, ktoré sa dajú postupne predĺžiť na pol roka alebo aj na rok.

„Niekomu vydrží výsledný efekt dlhšie, inému kratšie,“ upozorňuje dermatologička Slávka Feix. „Závisí to od metabolizmu človeka. Čím je intenzívnejší, tým sa botox rýchlejšie odbúrava.“ Preto napríklad u športovcov alebo u ľudí so zvýšenou činnosťou štítnej žľazy nemáva dlhodobý účinok. V každom prípade sa botulotoxín najneskôr po štyroch mesiacoch úplne vylúči z organizmu.

Botox je určený na vyhladenie hornej časti tváre, najmä vrások hnevu medzi obočím,skúsení dermatológovia ho však vedia využiť aj v dolnej časti, vyhladiť ním takzvanú zemiakovú bradu, zdvihnúť kútiky úst alebo upraviť úsmev, pri ktorom sa odhaľujú ďasná. Dokonca je možné botoxom zdvihnúť špičku nosa a vyhnúť sa tak plastickej operácii.

S čím treba rátať po zákroku: Aj keď botox lieči niektoré prípady migrény, sú ženy, ktoré po jeho vpichnutí pociťujú bolesti hlavy. Podľa Slávky Feix je takýchto žien približne desať percent a príčinou je prehnaná reakcia organizmu po uvoľnení svalu, ktoré zväčša po niekoľkých dňoch ustúpi.

Samotné vpichnutie botulotoxínovej injekcie je málo bolestivé a zostávajú po ňom len nepatrné stopy, ktoré sa dajú ľahko zakryť mejkapom a už o pár dní úplne zmiznú.

Možné riziká

Drobné modrinky a opuchy. Keďže botox uvoľňuje sval, pôsobí aj na lymfatické cievy a nervy, ktoré ním prechádzajú. To môže byť problém v okolí očí. „Očný okrúhly sval, ktorý obkolesuje očnú štrbinu, je veľmi tenký a jemný,“ upozorňuje Slávka Feix.

Jeho uvoľnenie môže ovplyvniť slzný kanálik a spôsobiť syndróm suchého oka. Ak už týmto problémom trpíte, mali by ste sa pripraviť na to, že sa po aplikácii botoxu zhorší. Pomôcť si môžete očnými kvapkami.

Aplikácia botoxu v okolí očí môže navyše spomaliť prietok lymfy a zhoršovať opuchy. Ak mávate ráno po prebudení spuchnuté oči, môžete ich mať po botoxe napuchnuté ešte viac.

Poklesnuté viečko môže zase spôsobiť nevhodná aplikácia alebo priveľké množstvo vpichnutého materiálu. V takom prípade sa váš stav zlepší, až keď sa botox odbúra, čo našťastie netrvá dlho.

Kyselina hyalurónová – menej je viac

Na čo je určená: Kyselina hyalurónová je výplňový materiál, ktorý viaže vodu a vypĺňa vrásky zvnútra. Dokáže prakticky na počkanie vyhladiť vrásky v okolí úst, ale aj zdvihnúť ústne kútiky, kontúry líc alebo zväčšiť pery.

Používa sa vo viacerých variáciách. Pevnejšie materiály sú vhodné napríklad na vyhladenie nasolabiálnych vrások, jemnejšie zase na odstránenie kruhov pod očami a jemných vrások okolo očí. Tak ako pri pichaní botoxu, aj pri vpichoch kyseliny hyalurónovej musí lekár rátať s tým, že môže narušiť, zatlačiť alebo pretrhnúť cievy, alebo jemné lymfatické kanáliky.

„V citlivej oblasti okolo očí sa preto upúšťa od klasických vpichov a používa sa jemnejšia kanylová technika s tupou ihlou, ktorá má otvor zboku,“ vysvetľuje Slávka Feix. Takouto formou sa dajú účinne zlikvidovať aj tmavé kruhy pod očami. S vačkami v okolí očí si však kyselina hyalurónová neporadí.

Opuchy sa, naopak, môžu po vpichnutí pod okom ešte zhoršiť. Trvácnosť zákrokov je individuálna, podobne ako pri botoxe. Niekomu vydrží  vyhladzovací efekt tri mesiace, inému rok. Väčšinou treba rátať s tým, že kyselina sa rýchlejšie odbúra na miestach s výraznejšou mimikou.

S čím treba rátať po zákroku: V citlivejších miestach v okolí očí môžu nastať nežiaduce opuchy. V takom prípade je vhodné absolvovať lymfodrenážnu masáž tváre, ktorá pomôže odstrániť nahromadenú vodu. Je vhodné podstúpiť ju na tretí deň po zákroku.

Na opuchy je citlivá aj oblasť úst, jeden až dva dni po zákroku môžete mať pery ako kačka. Na tvorbu opuchov vplýva viac faktorov. „V prvom rade by mala byť žena pred zákrokom celkom zdravá,“ upozorňuje Slávka Feix.

„Aj ľahšia viróza môže spomaliť proces hojenia.“ Na opuchy vplýva aj menštruačný cyklus, ženské telo je totiž pred menštruáciou náchylné k väčšiemu zadržiavaniu vody. Problémy môžu mať aj ženy s ochorením štítnej žľazy alebo tie, ktoré reagujú citlivo na mechanické podráždenie, napríklad aj na obyčajné pichnutie komárom...

Možné riziká

Keď sa pod oči aplikuje priveľa materiálu, môžu opuchy v tejto oblasti dlhšie pretrvávať, materiál môže byť viditeľný. Priveľa kyseliny hyalurónovej v perách zase zvýrazňuje ich asymetrickosť. „Treba si uvedomiť, že deväťdesiat percent pier je prirodzene asymetrických,“ dodáva Slávka Feix. Preto treba v dávkovaní kyseliny hyalurónovej postupovať opatrne.

Je lepšie nechať si vpichnúť najprv menšie množstvo a ak ho budeme znášať dobre, až neskôr dopichnúť v prípade potreby ďalšiu dávku a jemne korigovať aj asymetriu. U žien s častým herpesom na perách sa odporúča profylaktická liečba.

Laser – len pre zdravých

Na čo je určený:Využitie laserových zákrokov je širokospektrálne, od odstránenia znamienka, rôznych výrastkov cez likvidáciu rozšírených cievok a jazvičiek až po zjemnenie a celkové omladenie pleti. Pôsobenie lasera je založené na využití svetla, ktoré sa mení na tepelnú energiu a spaľuje povrchové vrstvy kože.

„Povrchové brúsenie sa kedysi robievalo dermabráziou, čo bolo podstatne rizikovejšie,“ vysvetľuje Slávka Feix. „Lekár držal v ruke brúsku a čím viac ňou zatlačil, tým viac vrstiev kože zbrúsil.“ Keď sa išlo priveľmi do hĺbky, po zákroku ostávali na koži jazvy.

Laserové brúsenie je jemnejšie, frakčný CO2 laser brúsi pokožku len v malých bodoch, v okolí ktorých ostáva dosť neporušeného tkaniva na to, aby sa zabezpečila rýchla regenerácia. Zároveň pôsobí na hlbšie vrstvy kože, ktoré prehrieva a stimuluje v nich tvorbu kolagénu.

Vyhladzovací efekt laserových zákrokov ostáva viditeľný rok, u niekoho aj dva roky. Závisí od typu pokožky.

S čím treba rátať po zákroku:„V prípade laserových zákrokov je veľmi dôležitá pozákroková starostlivosť,“ upozorňuje Slávka Feix. „Treba si uvedomiť, že pri zbrusovaní laserom odstraňujeme vonkajší ochranný obal kože, preto sa zvyšuje nebezpečenstvo infekcií aj nebezpečenstvo poškodenia slnečným žiarením.“ 

Práve preto sa laserové zákroky odporúčajú robiť v zime, keď je intenzita slnečného žiarenia na minime. Chrániť sa však treba aj pred vlhkým a akokoľvek znečisteným prostredím, vyhýbať sa miestam, kde sa koncentruje para alebo prach. Koža je po laserovom zákroku podráždená, vznikajú na nej malé chrastičky, pod ktorými sa tvorí nová vrstva, a tá je extrémne citlivá na vonkajšiepodnety. Okrem toho ju treba výdatne hydratovať a mierne dezinfikovať. 

Aby človek v pohode zvládol proces hojenia, mal by byť v čase zákroku absolútne zdravý. Aj ľahšia vírusová infekcia môže mať negatívny vplyv na regeneráciu. „Ak cítite, že na vás niečo lezie a poviete si, že je to v pohode, veď po laserovom zákroku aj tak strávite nejaký čas doma a budete sa liečiť, tak sa vám to môže vypomstiť,“ varuje Slávka Feix.

„Ide o to, že ak organizmus už bojuje s nejakým zápalom alebo infekciou, tak nebude mať dosť energie na hojenie po laserovom zákroku.“ Ak nechceteskončiť na antibiotikách, mali by ste dermatológa vopred pravdivo informovať o svojom zdravotnom stave. To sa napokon týka všetkých dermatokozmetických zákrokov.

Možné riziká

Ak sa neustrážite pred slnkom, budete mať po laserovom zákroku síce hladkú pokožku, tá však bude posiata pigmentovými škvrnami. Po chrastičkách môžu pri nedostatočnej starostlivosti ostať malé jazvičky. Tie sa síce dajú vyhladiť ďalším laserovým zbrúsením, ale znovu treba rátať s ďalším procesom hojenia.

Laserové vyhladzovanie pokožky je nevhodné pri aktívnom akné. Ľudia, ktorí sú náchylní na herpesy, by mali brať už dva dni pred zákrokom tabletky na antiherpetickú liečbu.

Prečítaj si pôvodný článok  http://s.sme.sk/r-rss/7051751/zena.sme.sk/chcete-byt-krasna-da-sa-to-aj-bez-bolesti.html

zlom-strany

Princ William a Kate na návšteve diamantového mesta v Severnej Amerike

Novomanželia, ich kráľovské výsosti, vojvoda a vojvodkyňa z Cambridgeu, od 30. júna do 8. júla počas svojej cesty po Kanade navštívili osem miest.

Zatiaľ, čo princ William navštívil Kanadu už dvakrát, pre jej kráľovskú výsosť to bude premiéra.

Yellowknife sa nachádza len 512 km na juh od Severného polárneho kruhu a je domovom pre takmer 20 000 ľudí a zároveň je hlavným mestom kanadských Severozápadných teritórií. Diamanty boli objavené v Severozápadných teritóriách na začiatku 90. rokov 20. storočia. Dnes sa ťažia diamanty troch bania...

Čítať ďalej...

Čo s deťmi na Deň detí 1. júna

Je jeden deň v roku, keď majú sviatok deti. Deti sú najcennejšie a najmilšie, čo v živote máme. Dieťa je aj najväčšia zodpovednosť v živote.

Rodičia sa snažia pre svoje deti urobiť prvé aj posledné. Učia ich hodnotám v živote. No niekedy, ako sa vraví v jednom krásnom citáte: "Aj keď sa snažíme, aby sme naše deti naučili všetko o živote, učia naše deti nás, o čom je život." /Angela Schwindt/ Postarať sa o správny vývoj svojho dieťaťa, naučiť ho pozitívne myslieť a zvládať životné prekážky je celoživot...

Čítať ďalej...

8 spôsobov ako rozhýbať chlapa k zásnubám

 

Ste žena, ktorá vie, čo chce. Chcete mať rodinný život a manžela. Nachádzate sa ale niekde v strede. Túžite po svadbe a novom živote, kde budete s manželom tvoriť legálnu dvojicu a ostatní na vás budú pozerať nielen ako na "frajerku s frajerom", ale ako na manželov. Vyrástli ste už z puberty a už je čas urobiť ten ďalší významný životný krok. Má to ale malý háčik. Váš partner sa nemá do požiadania o ruku. Máte chlapa, ktorého je treba potlačiť? Potrebuje šťuchanec? Potrebuje os...

Čítať ďalej...