logotype

Prihláste sa

Pravidelná kontrola

Skontrolujte uvoľnené kamene, tým že na ne ťuknete prstom. Uvidíte, či sa kameň uvoľnil a hýbe sa, alebo budete počuť zvuk, ktorý bude vydávať uvoľnený kameň. Perly je potrebné skontrolovať každé 2 roky. Smaragdy musia byť odborne napustené olejom, ktorý ošetrí po niekoľkých rokoch opotrebený vzhľad kameňa.

Každý šperk musí byť uskladnený v šperkovnici obalený do zamatu, hodvábu, papiera a pod. Perly a opály čerpajú vlhkosť zo vzduchu, a preto nesmú byť skladované na suchých miestach alebo v uzavretých plastových vreciach. Akvamarínové šperky musia byť skladované na tmavom mieste, pretože na slnku vyblednú.

Šperky a kamene je potrebné čistiť, ak chcete, aby vám vydržali čo najdlhšie. Ak čistíte neporézne skvosty ako diamanty a rubíny, umývajte ich v čistej vode a vysušte mäkkou handričkou z bavlny, ktorá nepúšťa vlákna. Na drahokamy na Mohsovej stupnici tvrdosti 8 a viac môžete použiť veľmi jemnú kefku napr. štetček na nanášanie rúžu alebo štetec na obočie. Pod jemným prúdom vody sa z drahokamov a špár v ich osadení odplavia nečistoty. Agresívne čistiace prostriedky a silné drhnutie kameňov sa pri čistení absolútne neodporúča, pretože môže odstrániť povrchovú vrstvu kameňa.

Nečistite kamene v ultrazvukových prístrojoch niekde doma. Nikdy nepoužívajte chemické čistiace prostriedky. Vyvarujte sa žiareniu, silnému teplu a častému čisteniu za každú cenu, pretože kamene svetlo-modrej, modrej, zelenej alebo tmavo-modrej farby môžu ľahko vyblednúť. Podobne ako všetky kamene, akvamaríny, sú náchylné k poškrabaniu a kefky musíte používať s určitou dávkou opatrnosti. Mäkké kamene, ako sú perly môžu byť čistené teplou mydlovou vodou a novým štetcom na nanášanie make-upu. Porézne kamene, ako sú koraly, opály, perly a tyrkys nesmú prísť do styku s kyselinami, chemikáliami alebo rozpúšťadlami. Ultrazvukové čističe nie sú vhodné pre čistenie drahokamov a polodrahokamov ako sú tanzanit, opály alebo dokonca smaragdy, rubíny, kde ultrazvuk odstraňuje impregnovaný olej, čím sa môžu v kameni rozšíriť praskliny. Utrite kamene s čistou, vlhkou bavlnenou handričkou po každom nosení, aby ste odstránili nečistoty, mastnotu a pot. Nestojí to až tak veľa, aby ste si svoje skvosty uchránili pred škodou. Len malá pozornosť v správnu dobu zaručí, že sa Vaše kamene budú trblietať a lesknúť navždy.

zlom-strany

101 karátový diamant predaný za $26,7 milióna dolárov

Na aukcii sa zišlo 147 kupujúcich z 31 rozličných krajín a 5 kontinentov.

Tento obrovský diamant už stihol dostať aj meno – „Winston Legacy stone“ 101,73 karátový priehľadný bez kazový diamant sa hneď stal hviezdou aukcie. Tento obrovský diamant

Čítať ďalej...

Blahoželanie k narodeniu dieťaťa - chlapec

Ak sa vašim priateľom alebo známym narodil chlapček, nájdite si chvíľku a zaprajte im k ich radosti. Pošlite im správu. Určite ich potešíte krátkym vinšom.

Pre malé dievčatká nájdete na našej stránke okrem želaní k narodeniu aj krásne detské náušnice diamantové, zirkónové, perličkové.

Čítať ďalej...

Ako má vyzerať zásnubný prsteň

Ako sme už viackrát spomínali, výber toho správneho zásnubného prsteňa môže byť náročný. Ako prvé sa oboznámte s terminológiou, ktorú používajú predajcovia, aby opísali rôzne vlastnosti prsteňa.

Okrúhla časť prsteňa je vyrobená z drahých kovov ako zlato, striebro alebo platina. Farba záleží len na Vás. Zlato môže byť v prirodzenejšej žltej farbe alebo v...

Čítať ďalej...