logotype

Prihláste sa

Základná starostlivosť o diamanty, drahokamy a polodrahokamy

Diamanty sú tvrdé, silné a odolné v porovnaní s ostatnými drahokamami. Preto človek, ktorý nosí drahokamy musí mať na pamäti, ako ich čo najdlhšie uchová. Drahokamy sa čistia tak, aby sa ich podarilo uchovať, na čo najdlhšiu dobu. Ak nosíte kamienky každý deň, je dôležité ich vyčistiť. Najjednoduchším prípravkom k dispozícii na čistenie je čistá voda. Je bezpečný pre všetky drahokamy. V prípade, že sa javí voda ako málo účinný prostriedok, vrátiť lesk kameňu by mohlo aj tekuté mydlo. Môžete použiť aj špáradlo na vyčistenie všetkých nečistôt z kameňa. Úplne sa vyhnite pracím prostriedkom a mydlám s obsahom amoniaku a acetónu.

Po vyčistení vodou, vysušte šperk mäkkou handričkou, ktorá nepúšťa vlákna. Klenotníci používajú ultrazvukové čistiace prostriedky pre čistenie šperkov s kamienkami. Buďte opatrní, ak čistíte šperky ultrazvukovými čistiacimi prostriedkami, ktoré by mohli narušiť osadenie šperkov. Drahokamy bývajú krehké a sú náchylnejšie k vzniku trhlín a prasklín. Ak môžete vyhýbajte sa strojom s ultrazvukovým čistením. Jednoduché metódy pre domáce čistenie kameňov sú tiež veľmi účinné. Prevarte jednu šálku vody a pridajte 1/2 čajovej lyžičky čajových lístkov. Priveďte do varu, odstavte z plameňa a nechajte zmes vychladnúť (pri bežnej izbovej teplote). Zoberte sklenenú misku, umiestnite doň kameň a zalejte pripraveným vychladeným čajom. Udržujte kameň ponorený v roztoku cez noc, vyberte ho a opláchnite čistou vodou. Potom vysušte s jemnou vlhčenou mäkkou handričkou. Ďalšou metódou je očistenie pieskom. Vezmite sklenenú misku a nasypte do nej piesok. Pokropte pár kvapkami vody piesok, aby bol vlhký. Teraz, zahrabte kameň do vlhkého piesku, bez toho, aby bol zabalený po dobu 2-3 hodín. Potom budete mať svoje klenoty čisté, ale nesmiete ich v piesku nechať viac ako 3 hodiny, pretože ich vrchná vrstva by mohla byť narušená.

Okrem čistenia kameňov je dôležité, aby boli drahokamy bezpečne uložené. Šperky by mali byť uložené v mäkkých plátenných vrecúškach v šperkovnici. Uchová to cenné predmety v bezpečí a tiež ich to ochráni pred krádežou (šperky nebudú každému na očiach). Šperky by nemali byť položené jeden na druhom, inak by sa mohli poškriabať alebo inak poškodiť. Okrem toho, by drahokamy a iné kamene mohli popraskať alebo sa rozpučiť. Bavlna sa bežne používa na uskladnenie drahokamov a iných šperkov. Urobte z bavlnenej látky v šperkovnici jednu vrstvu a položte na ňu drahokamy. Potom v prípade potreby pokryte túto vrstvu inou bavlnenou vrstvou. Ochráni to cenné predmety pred každým nebezpečenstvom. Drahokamy a klenoty s drahokamami si vyžadujú patričnú starostlivosť. Pre tých, ktorí nosia svoje šperky každý deň, je tu pár vecí, ktoré by mali mať na pamäti, nenosiť šperky počas prác v záhradke, v domácnosti, opráv auta alebo športovania.

Pretože sú kamene veľmi chúlostivé, mali by sa nosiť s určitou dávkou opatrnosti. Drahokamy totiž neznesú veľké teplotné rozdiely. Nenoste žiadne šperky s drahokamami pri extrémnej teplote napr. na silnom priamom slnku, v chladnom bazéne alebo horúcej vírivke. Inak vysoká alebo príliš nízka teplota môže spôsobiť prasknutie kameňa. Kamene ako smaragdy, tyrkys, opál, ametyst a kunzit neznesú vysokú teplotu. Vďaka teplu, môže kameň vyblednúť, popraskať alebo sa stane krehkejším.

Preto šperky obsahujúce niektorý z týchto kameňov, by ste si mali odložiť pred tým, než pôjdete piecť, prať alebo čistiť predmety v horúcej vode, kde by šperk mohol prísť do kontaktu s predmetmi a látkami s vysokou teplotou. Parfumy, laky na vlasy, pleťové vody, pleťové čistiace vody, odlakovače, atď., obsahujúce chemické látky, ako je alkohol, acetón a chlór, sú čo sa týka drahokamov veľmi škodlivé. Drahokamy vystavené týmto kyslým roztokom sú viac náchylné stratiť prirodzený lesk. Smaragd je až príliš chúlostivý, preto by ste sa mali mať na obzore pred všetkými druhmi chemikálií, inak by sa mohol smaragd rozpustiť. Ponúkli sme Vám teda pár rád a tipov, ktoré Vám pomôžu udržať váš drahokam silný a pevný navždy. Trocha starostlivosti Vám pomôže udržať si váš drahokam na celý život.

zlom-strany

Šperky trendy pre rok 2012

Šperky - Štúdio

 

"Štúdio" je trend ručne a jednoducho vyrábaných šperkov. Ide o leštené šperky s dôrazom na neutrálne farby a farebné kombinácie retro. Šperkypodľa tohto trendu budú zahŕňať použitie perál a kovový kefový efekt. Trend čerpá najmä z roku 1950. Šperky, ktoré spadajú pod tento budú apelujú na milovníkov pamätných značiek.

Čítať ďalej...

Blahoželanie k narodeniu dieťaťa - všeobecné

 

Potrebujete zavinšovať k novému životu a hľadáte malý veršík? Zozbierali sme pre vás pár veľmi pekných blahoželaní k narodeniu bábätka. Urobte radosť a pošlite čerstvým rodičom k prírastku želanie.

Malý človiečik sa narodil,
aby celej rodinke radosť urobil.
Vinšujeme mu zdravíčko...
Čítať ďalej...

8 spôsobov ako rozhýbať chlapa k zásnubám

 

Ste žena, ktorá vie, čo chce. Chcete mať rodinný život a manžela. Nachádzate sa ale niekde v strede. Túžite po svadbe a novom živote, kde budete s manželom tvoriť legálnu dvojicu a ostatní na vás budú pozerať nielen ako na "frajerku s frajerom", ale ako na manželov. Vyrástli ste už z puberty a už je čas urobiť ten ďalší významný životný krok. Má to ale malý háčik. Váš partner sa nemá do požiadania o ruku. Máte chlapa, ktorého je treba potlačiť? Potrebuje šťuchanec? Potrebuje os...

Čítať ďalej...