logotype

Prihláste sa

Zásady nosenia šperkov

Tieto pokyny je dôležité dodržiavať, aby ste ochránili diamantové šperky pred nebezpečenstvom škody, ku ktorej by mohlo dôjsť v dôsledku nepredvídaných okolností.

Diamanty sú umiestnené v šperkoch pomocou jazýčkov a ihlíc. Pri pravidelnom používaní sa tieto ihlice, hroty môžu uvoľniť, a preto sa niekedy začnú drahokamy hýbať. Ak to ignorujeme, potom existuje šanca, že vzácny drahokam zo šperku kedykoľvek vypadne a nositeľ si to v danom okamihu ani nevšimne. Preto by nezaškodilo keby sa všetky šperky nosili ku klenotníkovi občas na revíziu kovania a hrotov držiacich diamant.

V čase, keď sa venujete fyzicky náročnej aktivite sa určite neodporúča nosiť drahý šperk s drahokamami, aby ste zabránili vylúpnutiu, poškodeniu alebo poškrabaniu kameňa. Podobne, pri hraní outdoorových športov, by ste nemali nosiť diamanty.

Ak Vám náhodou diamantový prsteň spadne na betón, vždy skontrolujte, či sú ihlice neporušené a kameň pevne drží na svojom mieste, alebo nie.

Ak nosíte na jednom prste vždy len jeden prsteň uistite sa, že diamant nezasahuje do žiadneho iného prsteňa s kameňom. Ženy majú tendenciu nosiť prstene na každom prste, v dôsledku toho je zrejmé, že kov sa na prsteňoch šúcha jeden o druhý alebo sa kameň na jednom prsteni obúchava a opotrebúva o ten druhý prsteň. Kov, ktorý sa trie o kov je vždy lepší ako diamant, ktorý sa trie proti diamantu alebo akémukoľvek inému drahokamu.

Vyhnite sa čisteniu všetkých diamantových šperkov v umývadle, silný tok vody z kohútika môže kamene zmyť, ak boli napr. už predtým uvoľnené a nedali ste ich opraviť klenotníkovi.

Vždy sa uistite, že ste si odložili prstene s diamantmi, ak sa idete venovať domácim prácam, záhradke a hraniu vodných športov, hrám vonku, pri spaní a kúpaní.

Diamanty sú určite nesmrteľné, ale aby sme čo najdlhšie udržali ich krásu neporušenú, je dôležité, aby sme sa o ne vedeli správne postarať. Málo úsilia a troška obozretnosti, môže ísť ruka v ruke so zachovaním lesku večne trblietavých diamantov.

zlom-strany

Perly - pestovanie perál

Vytvárajú ich morské alebo sladkovodné mäkkýše, ktoré majú schopnosť ukladať perleť. Ak do lastúry vnikne zrniečko piesku, úlomok a pod., lastúra na tohto "nepriateľa" ukladá perleť, ako obranu. Jedna vrstva perlete má desatinu milimetra, postupne nasledujú ďalšie vrstvy (ako pri cibuli). Vznik perly trvá roky až desaťročia. 

Lov perál je staré a nemenné remeslo. V Japonsku sa mu venujú najmä ženy, ktoré sa ponárajú, bez kyslíkového prístroha, až do 20 m hĺbok. Nad hladinu vynesú až okolo 200 mušiel, aby našli medzi nimi jednu cennú a kvalitnú.

 

...

Čítať ďalej...

Čo so šatami po starších súrodencoch I.

Deti rýchlo rastú a s pribúdajúcimi rokmi sa im utvára aj vlastný názor na detskú módu. Pre mnohých rodičov je obnosené detské šatstvo priam darom z nebies. Nanešťastie niektoré deti ho nemôžu ani len vystáť. V tomto článku Vám ponúkneme pár rád ako deťom vysvetliť, že aj obnosené detské šatstvo po starších súrodencoch je rovnak...

Čítať ďalej...

8 spôsobov ako rozhýbať chlapa k zásnubám

 

Ste žena, ktorá vie, čo chce. Chcete mať rodinný život a manžela. Nachádzate sa ale niekde v strede. Túžite po svadbe a novom živote, kde budete s manželom tvoriť legálnu dvojicu a ostatní na vás budú pozerať nielen ako na "frajerku s frajerom", ale ako na manželov. Vyrástli ste už z puberty a už je čas urobiť ten ďalší významný životný krok. Má to ale malý háčik. Váš partner sa nemá do požiadania o ruku. Máte chlapa, ktorého je treba potlačiť? Potrebuje šťuchanec? Potrebuje os...

Čítať ďalej...